E-mail za okazaniem dowodu?

Marcin Kuśmierz
opublikowano: 31-05-2004, 00:00

Konto poczty elektronicznej po okazaniu dowodu? W Polsce to jest możliwe

W opinii portali prawo telekomunikacyjne chce traktować usługi poczty elektronicznej na równi z usługami telefonii komórkowej czy stacjonarnej. Onet. pl, Interia. pl i Gazeta. pl wysłały w tej sprawie list otwarty skierowany do marszałków Sejmu i Senatu oraz komisji infrastruktury.

Założenie skrzynki pocztowej (płatnej lub bezpłatnej) przez osobę fizyczną wiązałoby się z koniecznością… okazania dokumentu tożsamości przez użytkownika. Problem w tym, że sprzedaż tego typu usług, zarówno w Polsce jak i zagranicą odbywa się praktycznie tylko i wyłącznie poprzez strony internetowe. Dyrektywa Unii Europejskiej dopuszcza aktywację tego typu usługi poprzez kliknięcie na stronie internetowej, polski projekt już nie. W proponowanym kształcie ustawy potencjalny klient Onetu czy Interii powinien więc udać się… do Krakowa by założyć konto e-mail — koniecznie z dowodem lub paszportem.

W ocenie portali przyjęcie ustawy w proponowanym kształcie spowoduje migrację tego typu usług poza granice Polski, bowiem w żadnym kraju nie ma tak skonstruowanych przepisów.

— Prawo uderzy przede wszystkim w polskich użytkowników Internetu. W praktyce wymusi to na Internautach rezygnację z polskiej oferty i korzystanie z usług podmiotów zagranicznych, gdzie nie będą poddani tak rygorystycznym i, naszym zdaniem, zbędnym wymogom formalnym – piszą przedstawiciele portali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / E-mail za okazaniem dowodu?