E-recepty ruszyły z kopyta

opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Od 1 stycznia wszystkie apteki w Polsce mają obowiązek przyjmowania elektronicznych recept, choć lekarze będą mieli obowiązek wystawiania ich w takiej formie dopiero od początku 2020 r.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania systemu w całym kraju do przyjmowania e-recept było zdolnych 14,1 tys. z 14,5 tys. aptek. Do tej pory wpłynęło 121 tys. e-recept z 56 podmiotów leczniczych w 38 miastach w Polsce, głównie z województwa mazowieckiego, gdzie już wcześniej system był testowany. E-recepty trafiły do blisko 20 tys. pacjentów. W Polsce co roku wystawia się około 250 mln papierowych recept. Na każdej z nich można umieścić kilka leków, tymczasem elektroniczne wersje będą wystawiane na pojedyncze leki, co oznacza, że liczba wystawianych e-recept może sięgnąć 750 mln. Na razie, jak podał resort zdrowia, recepty w formie elektronicznej wystawiło około 200 lekarzy.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za
cyfryzację, ma na ten rok ambitne plany. Pierwszy projekt wystartował mocno.
Zobacz więcej

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację, ma na ten rok ambitne plany. Pierwszy projekt wystartował mocno. Fot. Marek Wiśniewski

97 proc. Tyle aptek, według Ministerstwa Zdrowia, jest podłączonych do systemu e-zdrowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy