Czytasz dzięki

E-rewolucja dotrze do KRS

opublikowano: 25-02-2016, 22:00

Krajowy Rejestr Sądowy ma być w pełni cyfrowy. Będzie szybciej, łatwiej i taniej.

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) przymierza się do cyfrowej rewolucji w prowadzonych przez KRS rejestrach spółek akcyjnych, z o.o., komandytowo-akcyjnych i europejskich. Celem jest wejście Polski do unijnego systemu wymiany aktualnych i wiarygodnych danych dotyczących spółek. Założenia e-rewolucji w KRS znalazły się już w wykazie prac rządu. 1 czerwca 2017 r. ma wejść w życie obowiązek składania wniosków do KRS w formie elektronicznej.

Wyłącznie w takiej formie będą prowadzone: akta rejestrowe (dziś papierowe), komunikacja między sądem a stronami, automatyczna wymiana danych między KRS a innymi instytucjami państwowymi. Przedsiębiorcy będą otrzymywać wszelkie orzeczenia w formie elektronicznej. Powstanie centralna baza aktów notarialnych, stanowiących podstawę wpisu do rejestru, które będą automatycznie przekazywane do sądu rejestrowego.

Utworzona ma zostać również ogólnodostępna platforma internetowa, umożliwiająca wszystkim zainteresowanym dostęp do wszelkich dokumentów składanych w KRS oraz śledzenie prowadzonych postępowań. Zniknie także obowiązek publikowaniawpisów w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a sprawozdania finansowe będą przesyłane w uniwersalnym formacie danych i udostępniane na portalu.

— Bardzo słuszna koncepcja, która ułatwi życie nie tylko KRS i innym instytucjom publicznym, ale także przedsiębiorcom. Obecnie bardzo mało informacji o spółkach jest w formie elektronicznej — praktycznie tylko główne. Olbrzymie archiwa zapełnione są papierowymi teczkami. Ich digitalizacja jest wręcz konieczna. Obniży to koszty przechowywania danych i ich udostępniania, a także poprawi szybkość pozyskiwania informacji z KRS. To korzyści dla całego obrotu gospodarczego — mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

KRS działa od 2001 r. Dla każdego podmiotu wpisanego do rejestru sądy prowadzą odrębne akta rejestrowe. Ponadto w rejestrze zawarte są też inne istotne dla obrotu gospodarczego dane, np. informacje o zaległościach podatkowych, celnych czy wobec ZUS oraz długach wobec wierzycieli prywatnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane