E-sklepy ciężko pracują

MZAT
opublikowano: 07-12-2011, 00:00

Ufamy sklepom internetowym, choć czasem na wyrost — wynika z badań.

Kowalski coraz bardziej lubi zakupy internetowe i zostawia w e-sklepach coraz więcej pieniędzy, chociaż czasem nachodzą go wątpliwości. I słusznie — wynika z raportu „E-handel Polska 2010”, przygotowanego przez serwis sklepy24.pl. W sklepach internetowych, których w Polsce jest ponad 10 tys., kupuje ponad 80 proc. internautów. W to, że kupowanie w internecie jest bezpieczne, wierzy połowa e-konsumentów.

Zaufanie do e-sklepów wzbudzają przede wszystkim znajomi, którzy je pozytywnie oceniają. Znaki jakości od niezależnych instytucji czy moduły płatności, takie jak Przelewy24 lub PayU, przekonują tylko co trzeciego klienta, że sklep jest bezpieczny.

Zaufaniu do e-sklepów z pewnością nie służy nieznajomość prawa przez ich właścicieli. Co prawda stworzenie zgodnych z przepisami regulaminów i umów za bardzo ważne lub ważne uważa niemal 95 proc. prowadzących e-sklepy, ale też prawie 60 proc. przedsiębiorców jest przekonanych, że ich działalność reguluje ustawa o sprzedaży wysyłkowej i obwoźnej, która… nie istnieje.

Problemem jest też dostępność oferowanych w e-sklepach produktów. Co siódmy sklep internetowy ma w magazyniemniej niż 10 proc. towarów wystawionych na sprzedaż. Niemal połowa ma w magazynie mniej niż 90 proc. asortymentu. Jest jednak lepiej, niż było — odsetek sklepów bez zapasów zmniejszył się od 2009 r. o ponad 7. Słabo wygląda przystosowanie e-sklepów do najnowszych technologii. Na nadejście ery handlu mobilnego — m-commerce — przy pomocy smartfonów czy tabletów trzeba poczekać.

Choć smartfonów używa aż 14 proc. Polaków, tylko co dwudziesty e-sklep ma mobilną wersję strony. Polski rynek handlu internetowego jest wart około 15,5 mld zł. Sklepy internetowe zapewniają połowę tej sumy, resztę pieniędzy generuje Allegro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Polecane