EBC podbił zmienność na PLN, RPP w kalendarzu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 11-03-2016, 08:46

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań PLN po wczorajszej burzliwej sesji. Złoty wyceniany jest przez inwestorów następująco: 4,3260 PLN za euro, 3,8740 PLN względem dolara amerykańskiego, 3,9314 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 5,5274 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,88% w przypadku papierów 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynku walutowym była decyzja EBC w zakresie stóp procentowych. M. Draghi spełnił rynkowe oczekiwania obniżając główną stopę do 0,0%, a depozytową do -0,4%. Równocześnie EBC zwiększył program QE do 80 mld EUR z poprzednich 60 mld. Do tego momentu rynek zareagował spadkiem wyceny euro, wzrostami na giełdach oraz ruchem w kierunków bardziej ryzykownych aktywów jak PLN. Problemem okazała się jednak konferencja po posiedzeniu w trakcie której prezes EBC zaprezentował obniżone prognozy makro dla Strefy Euro oraz zasugerował niskie prawdopodobieństwo dalszych obniżek stóp. Przełożyło się to na zwrot na rynkach i obserwowaliśmy drożejące euro oraz szybką realizację zysków na giełdach. Z punktu widzenia złotego kurs EUR/PLN przetestował lokalnie okolice poniżej 4,29 PLN, a by zamknąć dzień bliżej 4,32 PLN. Teoretycznie wczorajsze ruchy ze strony EBC powinny utrzymać popyt na waluty CEE, w tym na PLN, z uwagi na wzrost dyferencjału stóp procentowych. Z drugiej strony jak można było się spodziewać prawdopodobnie wzrosną rynkowe oczekiwania na ruch ze strony RPP. W szerszym ujęciu nastroje wokół PLN pozostają dobre i brak było widocznej realizacji zysków na parach pomimo zamieszania na szerokim rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji RPP zakończy marcowe posiedzenie. Oczekuje się, iż Rada pozostawi stopy na niezmienionym poziomie 1,5% w zakresie stopy referencyjnej. Ostatnie wypowiedzi członków RPP wskazują na utrzymanie polityki poprzedniego grona i stabilnych stóp procentowych. Warto jednak zwrócić uwagę na konferencję po posiedzeniu oraz wypowiedzi nowych członków Rady. Prawdopodobnie obniżona została ścieżka inflacyjna w zakresie projekcji NBP co może wygenerować nieco bardziej gołębi komunikat.

Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN oscyluje w zakresie strefy wsparcia na 4,30-4,3150 PLN, co teoretycznie wskazuje na możliwą korektę wzrostową. Spadek wartości USD na szerokim rynku przełożył się na umocnienie PLN do okolic 3,8700 USD/PLN.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych DM BOŚ

Polecane