EBC podniósł prognozę wzrostu i inflacji dla strefy euro

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-09-2021, 15:22

Europejski Bank Centralny przedstawił w czwartek uaktualnione prognozy gospodarcze. Oczekuje mocniejszego wzrostu w strefie euro, ale również i wyższej inflacji, donosi Reuters.

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Siedziba Europejskiego Banku Centralnego (EBC) we Frankfurcie
Fot. Kiefer/Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Przedstawiając zweryfikowane projekcje Christine Lagarde, szefowa EBC podkreśliła, że Euroland odnotuje mocny wzrost w III kw. zaś do końca roku aktywność gospodarcza powróci do stanu sprzed wybuchu pandemii. W jej opinii, choć inflacja wyraźnie przyspieszyła, jest wynikiem czynników o ograniczonym czasowo charakterze.

EBC w tzw. prognozie bazowej spodziewa się obecnie, że PKB wzrośnie w 2021 r. o 5 proc. Czerwcowa prognoza zakładała wartość na poziome 4,6 proc.

Nieznacznie, z 4,7 do 4,6 proc. obniżono szacunki dla przyszłorocznego PKB.

Z kolei oczekiwania inflacyjne przebiły cel EBC kształtujący się na wysokości 2 proc. W tym roku ma ona przyspieszyć do 2,2 proc. z 1,9 proc. jakie oczekiwano w czerwcu. Również projekcja na 2022 r. została podwyższona, z 1,5 do 1,7 proc. W roku 2023 ma ona wynieść 1,5 proc. wobec wcześniej spodziewanych 1,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane