EBC wkracza do gry

Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 17-01-2018, 10:03
aktualizacja: 17-01-2018, 10:04

EBC tradycyjnymi kanałami (bezpośrednio oraz poprzez anonimowe źródła) stara się przekonać rynek, że zapędził się w oczekiwaniach na jastrzębi zwrot banku centralnego.

Ale rynek chce trzymać się swego, co generuje huśtawkę na FX. EUR pozostaje mocne, choć kolejne komentarze członków EBC nie są do wykluczenia. Dziś też mocno zdyskontowana decyzja Banku Kanady.

Trzykrotny ruch w tą i z powrotem w zakresie 120 pipsów na EUR/USD - to mówi praktycznie wszystko o tym, jak rynek skołowaciał pod salwą komentarzy z EBC. Okres łatwego pompowania wzrostów euro właśnie się zakończył i wracamy do taktycznego badania pola. Z jednej strony rynek pozostaje przekonany do swoich racji i uważa, że EBC zakończy QE we wrześniu, a potem dość szybko przejdzie pod podwyżki stóp procentowych. Jednak sam bank centralny nie chce, by EUR szybko odwzorowywało te oczekiwania (które mogą zostać spełnione), gdyż zbytnia aprecjacja będzie oddalać ten scenariusz, jeśli zaszkodzić terenom inflacyjnym. EBC różnymi kanałami potwierdził wczoraj, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu nie ma mowy o jakiejkolwiek zmianie przekazu. Ba, biorąc pod uwagę gołębie zapędy prezesa Draghiego, nie zdziwiłbym się, jeśli w komunikacie wszelki optymizm na temat sytuacji gospodarczej został przykryty obawami o siłę euro, byle tylko ugasić rajd waluty. Średnioterminowy kapitał portfelowy dalszym ciągu preferuje wzrosty EUR, ale teraz może czyhać na cofnięcie w rejon 1,2100/50. Spekulanci maja krótszy horyzont inwestycyjny i po nieudanej próbie wyrwania kursu w nocy ponad 1,23, teraz mogą być skorzy do odwrócenia pozycji. Kolejne ostrożne komentarze członków EBC oraz nowe „przecieki” (tajemnicą poliszynela jest, że bank kontroluje, co i kiedy wycieka) nie są wykluczone, zatem bądźmy gotowi na podtrzymanie huśtawki.

Wydarzeniem dnia jest decyzja Banku Kanady. Konsensus zakłada podwyżkę o 25 pb, jednak naszym zdaniem jeszcze nie czas na ruch ze strony banku. BoC w swoim nastawieniu podkreśla uzależnienie polityki od napływających danych i choć kondycja gospodarki daje zielone światło, tak niepewność o przyszłość porozumienia NAFTA nakazywałaby ostrożność. Problematyczną kwestią są jednak wysokie oczekiwania rynkowe, gdyż rynek stopy procentowej zdyskontował prawie 23 pb podwyżki. BoC może nie chcieć ryzykować szoku rynkowego i przystanie na rynkowe oczekiwania. Jeśli tak, to należy spodziewać się podtrzymania w komunikacie języka o ostrożnym podejściu w kwestii przyszłych decyzji z nakreśleniem ryzyk licznych ryzyk (NAFTA, ropa naftowa, przegrzany rynek nieruchomości). Wysokie oczekiwania rynkowe oznaczają, że także CAD niemal w całości zdyskontował szanse na podwyżkę, więc nie ma obecnie dużej wartości w nowych pozycjach kupna. Ryzyka przeważają po negatywnej stronie w przypadku braku podwyżki lub nie-jastrzębiego wydźwięku komunikatu. Potencjalne osłabienie CAD pod presją realizacji zysków (sprzedaż faktów) może jednak stanowić okazję dla zajęcia średnioterminowej pozycji, biorąc pod uwagę, że CAD prezentuje jedne z lepszych warunków fundamentalnych w gronie walut G10.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Białas Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EBC wkracza do gry