Czytasz dzięki

EBI: 22,5 mln euro dodatkowego kredytu dla PCC Rokita

PAP
opublikowano: 08-10-2020, 11:53

22,5 mln euro dodatkowego kredytu dla firmy chemicznej PCC Rokita na wsparcie strategicznych inwestycji - poinformował w czwartek Europejski Bank Inwestycyjny. Kredyt ma wspomóc spółkę w realizacji planów rozwojowych nastawionych na innowacyjność, niskoemisyjność i większą konkurencyjność.

Jak poinformowano, PCC Rokita w dniu 28 września 2020 r. podpisała aneks do umowy kredytowej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), dzięki któremu Bank udzielił Spółce dodatkowego finansowania w wysokości 22,5 mln euro, zwiększając do 67,5 mln euro kredyt udzielony spółce na początku ubiegłego roku. Zaznaczono, że pozyskane środki mają wspierać plany modernizacji firmy oraz budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów. Umowa kredytowa - jak wskazano - korzysta ze wsparcia Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) oraz filaru finansowego Planu inwestycyjnego dla Europy (Planu Junckera).

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI)
Zobacz więcej

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) fot. Eric Vidal / Reuters / Forum

Zaznaczono, że pozyskane środki wspierają spółkę w realizacji inwestycji o łącznej wartości szacunkowej 110,5 mln euro. "Inwestycje obejmują m.in. dalszą rozbudowę i modernizację instalacji chemicznych takich jak: instalacja pilot plant w celu rozwoju polioli, instalacja pilotażowa do produkcji fosforanów i fosforynów, inwestycje związane z rozbudową i optymalizacją produkcji na elektrolizie oraz na instalacji tlenku propylenu, budowę Centrum Innowacji i Skalowania Procesów oraz inne inwestycje, mające na celu dostosowanie istniejącej infrastruktury do zwiększonej skali działania" - czytamy w informacji EBI.

„Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją od zawsze wspierającą finansowanie projektów spójnych z celami UE, zarówno jeśli chodzi o rozwój gospodarczy, jak i wzrost zatrudnienia. PCC Rokita to dla nas partner godny zaufania" – stwierdza cytowana w komunikacie wice-prezes EBI prof. Teresa Czerwińska. Wskazała, że pożyczka ma na celu dodatkowe wsparcie strategicznych inwestycji spółki w chwili, gdy gospodarka zmaga się z trudnościami związanymi z pandemią COVID-19. "EBI pomoże tym samym PCC Rokita realizować plany rozwojowe nastawione na innowacyjność, niskoemisyjność oraz większą konkurencyjność procesów produkcji” - dodaje.

Z kolei cytowany komisarz europejski ds. gospodarki Paolo Gentiloni zaznacza, że: "dzięki planowi inwestycyjnemu dla Europy EBI będzie kontynuował owocną współpracę z polską firmą chemiczną PCC Rokita. Dodatkowe fundusze pomogą firmie w dalszym przekształceniu produkcji w kierunku materiałów odnawialnych i niskoemisyjnych oraz w rozwijaniu działalności innowacyjnej". Dodaje, że to kolejna europejska inwestycja, która jest dobra dla klimatu i tworzenia miejsc pracy.

Jak zauważa prezes PCC Rokita Wiesław Klimkowski, zwiększenie finansowania przez EBI jest wyrazem ponownej pozytywnej oceny sytuacji finansowo-ekonomicznej Spółki przez EBI. "Warto pamiętać, że EBI wspiera innowacyjne projekty, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale też stwarzają perspektywy dla długoterminowego wzrostu i dla nowych miejsc pracy” – dodaje.

"Mając na względzie obecnie dostępne źródła finansowania oraz dalszy rozwój Spółki, zdecydowaliśmy się na rozszerzenie współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Ta współpraca ma wieloletni charakter a EBI to stabilny partner finansowy” – wskazuje wiceprezes PCC Rokita Rafał Zdon.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której właścicielami są państwa członkowskie. Bank udostępnia długoterminowe finansowanie z przeznaczeniem na realizację inwestycji istotnie przyczyniających się do realizacji celów polityki UE. W 2019 r. grupa EBI przeznaczyła 5,4 mld euro na finansowanie polskich projektów. Relacja EBI z BNP Paribas Bank Polska została nawiązana w 2008 r. Od tego czasu oba podmioty prowadzą intensywną współpracę.

Plan inwestycyjny dla Europy (Plan Junckera) został wdrożony w listopadzie 2014 r. w celu odwrócenia trendu spadkowego inwestycji i zapoczątkowania poprawy sytuacji gospodarczej w Europie. Innowacyjne podejście zastosowane w Planie, polegające na wykorzystaniu gwarancji z budżetu UE udzielonej Grupie EBI, umożliwia mobilizację znacznych środków z sektora publicznego i prywatnego na inwestycje w strategicznych obszarach gospodarki europejskiej. Plan Junckera pozwolił już na realizację inwestycji o wartości prawie 514 mld euro, w tym 22.3 mld euro w Polsce, oraz wsparł ponad milion start-upów i MŚP w całej Europie. Najnowsze dane EFSI w podziale na sektory i kraje, FAQ.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy.

Główne kategorie produktów spółki to poliole wykorzystywane w produkcji pianek elastycznych oraz tworzyw poliuretanowych typu CASE (Coatings, Adhesives, Sealants, Elastomers); alkalia, chlor, produkty chloropochodne wykorzystywane w branżach tworzyw sztucznych, chemicznej, papierniczej i spożywczej; produkty fosforopochodne i naftalenopochodne wykorzystywane w branży chemicznej, budowlanej, farmaceutycznej, samochodowej i górniczej.

W skład Grupy Kapitałowej PCC Rokita wchodzi około 30 spółek zależnych. Większościowym akcjonariuszem PCC Rokita jest PCC Spółka Europejska z siedzibą w Duisburgu. Grupa PCC prowadzi ekspansję na rynkach międzynarodowych w dywizjach: Chemia, Energia, Logistyka. PCC SE zatrudnia obecnie ponad 3,5 tys. pracowników w 18 krajach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane