Czytasz dzięki

EBI chce inwestować więcej

Kredyty udzielone w ubiegłym roku przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w Polsce spadły w porównaniu z 2015 r. o jedną piątą.

Nasz kraj wciąż jest największym beneficjentem działalności banku wśród nowych członków UE oraz 6. z wszystkich krajów, które otrzymują kredytowanie. Dlatego ubiegłorocznespowolnienie akcji kredytowej nie powinno niepokoić, bo bankierzy z Luksemburga zapewniają, że to normalne przy zmianie władzy. W tym roku spodziewają się, że będzie lepiej, a optymizm ma źródło w ożywieniu inwestycji. Z badania przeprowadzonego przez EBI między lipcem a listopadem ubiegłego roku w 497 polskich firmach wynika, że 36 proc. z nich planuje w 2017 r. wzrost nakładów na środki trwałe, a jedna trzecia chce inwestować w rozwój nowych produktów. Przedsiębiorcy pożalili się jednocześnie, że główne bariery w inwestowaniu mają charakter natury politycznej i administracyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane