EBI wesprze Litwinów

Magda Graniszewska
opublikowano: 19-09-2018, 22:00

Litewska Sun Investment Group negocjuje z bankiem finansowanie 43 projektów fotowoltaicznych w Polsce.

Na początku czerwca Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), jako bank realizujący cele Unii Europejskiej, zapowiedział, że w ramach programu kredytowego przeznaczy prawie 0,5 mld zł na finansowanie inwestycji w polskiej branży słonecznej. Bank nie zasypia gruszek w popiele. Na stronie internetowej podał, że analizuje sfinansowanie portfela inwestycyjnego składającego się z 43 małych projektów fotowoltaicznych, o mocy do 1 MW każdy, składających się łącznie na moc 42 MW.

Sun Investment Group, której prezesem jest Deividas Varabauskas, przejęła już 43 projekty fotowoltaiczne w Polsce, co czyni z niej największego gracza w tym sektorze.
Zobacz więcej

LITEWSKI LIDER:

Sun Investment Group, której prezesem jest Deividas Varabauskas, przejęła już 43 projekty fotowoltaiczne w Polsce, co czyni z niej największego gracza w tym sektorze. Fot. Juditos Grigelytės

EBI nie udziela informacji, ale wskazał na stronie, że pośrednikiem, z którym rozmawia, jest Galway Investments. We władzach tej spółki zasiada litewski menedżer Deividas Varabauskas, jednocześnie szef Sun Investment Group, która zapowiedziała, że zainwestuje w polską fotowoltaikę 200 mln EUR.

— Tak, rozmawiamy z EBI na temat finansowania — mówi Deividas Varabauskas.

Pomysł EBI zakłada finansowanie inwestycji, które otrzymają wsparcie w ramach nowego systemu aukcyjnego, realizowanych w latach 2018-22. Bank zamierza podpisywać umowy bezpośrednio z inwestorami, bez korzystania ze wsparcia banków w Polsce. To spójne z planami Sun Investment Group, która zamierzastarać się o wsparcie w ramach aukcji. Przejęła niedawno 43 projekty fotowoltaiczne, co czyni z niej największego gracza w tym sektorze w Polsce. Na razie uruchomiła pierwszą farmę — Gralewo.

Aukcje dla odnawialnych źródeł energii, zaplanowane na 2018 r., przewidują przyznanie wsparcia instalacjom fotowoltaicznym o mocy nawet 750 MW. Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) szacuje, że przy koszcie 4 mln zł za 1 MW daje to wartość inwestycji na poziomie około 3 mld zł.

Dzięki tym pieniądzom polska branża fotowoltaiczna mocno się rozwinie. Według IEO, moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych to około 108 MW (nie licząc mikroinstalacji). Na koniec 2020 r. może wzrosnąć do 1,2 GW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu