EBOR finansuje polskie PPP

ANP
30-06-2011, 10:30

Bank pożyczy 31,3 mln zł konsorcjum, które zbuduje parking we Wrocławiu.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) po raz pierwszy wesprze inwestycję w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) w Polsce. Kredyt 31,3 mln zł trafi do Immo Park, spółki powołanej do zorganizowania finansowania i zarządzania podziemnym parkingiem we Wrocławiu (cały projekt wart jest 38 mln zł). Parking zbuduje konsorcjum, któremu przewodzi Mota-Engil Central Europe z portugalskiej grupy Mota-Engil.

— Zwróciliśmy się o pożyczkę do EBOR jako jednej z największych instytucji finansowych w tej części Europy. Bank zaproponował nam bardzo korzystne warunki — mówi Frederico Nunes, generalny dyrektor projektu PPP w Mota-Engil Central Europe.

Według EBOR, inwestycja we Wrocławiu, która jest pierwszym PPP w tym mieście i jednym z niewielu podjętych w Polsce, może być wzorem dla innych projektów, nie tylko parkingowych.

— Chcemy wspólnie z EBOR realizować więcej projektów w PPP lub koncesji nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej — dodaje Frederico Nunes.

Umowę na budowę parkingu we Wrocławiu konsorcjum podpisało w lipcu 2010 r. Miasto udostępni mu grunt pod placem Nowy Targ, gdzie partner prywatny wybuduje parking dla 331 aut. Zarabiać ma przez 40 lat na opłatach parkingowych. Potem obiekt przejdzie na własność miasta. Inwestycja ma zostać ukończona w 2013 r.

Do tej pory EBOR zainwestował w Polsce ponad 5 mld EUR w 280 przedsięwzięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / EBOR finansuje polskie PPP