EBOR: Gospodarka polska i regionu przyspieszą w 2003

22-04-2003, 15:08

LONDYN/PRAGA (Reuters) - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podał w swoim raporcie, że tempo wzrostu gospodarczego w Europie Środkowej i Wschodniej powinno przyspieszyć w tym roku, przede wszystkim dzięki ósemce krajów, które w przyszłym roku staną się członkami Unii Europejskiej.

Eksperci banku przewidują, że szczególnie duże przyspieszenie powinna odnotować Polska, gdzie w ostatnich dwóch latach wzrost PKB oscylował wokół jednego procenta. Bank szacuje tegoroczny wzrost PKB w Polsce na 3,0 procent, tak samo jak w prognozie opublikowanej w listopadzie ubiegłego roku. W całym regionie wzrost ma wynieść 4,0 procent wobec 3,7 w 2002 roku, a w ośmiu krajach kandydackich gospodarka będzie się rozwijać średnio w tempie 3,4 procent wobec 2,5 w roku ubiegłym.

Jako koła napędowe wzrostu EBOR wymienia napływ inwestycji zagranicznych, lepszą alokację środków oraz wzrost wydajności pracy. Czynniki te mają sprawić, że w każdym z krajów kandydackich wzrost będzie wyższy o 1-2 punkty procentowe w porównaniu do roku ubiegłego.

Kraje byłego Związku Radzieckiego nadal będą się rozwijać szybciej niż Europa Środkowa i Wschodnia, ale tempo ich rozwoju ulegnie spowolnieniu. Podobnie jak w poprzednim raporcie bank szacuje tegoroczny wzrost rosyjskiego PKB na 4,3 procent.

Wśród zagrożeń dla tempa wzrostu dla krajów regionu EBOR wymienia przede wszystkim wysoki poziom deficytu budżetowego, który może opóźnić wejście krajów kandydaujących do UE do strefy euro i tym samym spowodować odwrót inwestorów.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: omasz.krzyzanowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / EBOR: Gospodarka polska i regionu przyspieszą w 2003