EBOR unika potwierdzenia zaangażowania w HK Long

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 10-11-2000, 00:00

EBOR unika potwierdzenia zaangażowania w HK Long

Przedstawiciele Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju twierdzą, że nie znają planu prywatyzacji spółek wydzielonych z Huty Katowice. A według wcześniejszych zapewnień zarządu HK, bank miał objąć 20 proc. udziałów w HK Long.

Zgodnie z projektem prywatyzacji HK Long, spółki, która od 1 stycznia miała być wydzielona z Huty Katowice, 20 proc. udziałów miał objąć Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, 31 proc. brytyjsko-holenderski Corus Group, a 19 proc. banki wierzyciele i firmy, którym huta jest winna za dostawy. Reszta pakietu miała pozostać w rękach HK.

Tymczasem Jan Krzysztof Bielecki, przedstawiciel Polski w EBOR, podkreśla, że bank będzie wspierał tylko mocne finansowo projekty w polskie przedsiębiorstwa. Nie wypowiada się, czy za taki uważa scenariusz prywatyzacji HK Long, zapewniając, że nie zna szczegółów projektu. Dodaje również, że nie wolno jednoznacznie przesądzać, że EBOR „wchodzi albo nie” na 20 proc. do hutniczej spółki.

Piotr Płachtański z Huty Katowice nie ukrywa zdziwienia tą wypowiedzią, zaznaczając jednak, że na oficjalny komentarz trzeba poczekać.

Z kolei Mike Hitchcock, rzecznik Corusa, przestał już zapewniać, że koncern zamierza wejść do HK Long, choć na razie nie przesądza on, że z planów tych zrezygnował.

Archiwalny scenariusz

Dziś pewne wydaje się jedynie to, że nie jest już aktualna wstępna umowa prywatyzacji HK Long, którą zaakceptował resort skarbu. Zgodnie z tym scenariuszem, Corus i EBOR miały dać natychmiast hucie 59 mln USD (268,5 mln zł) w gotówce i 53 mln USD (241 mln zł) w postaci rozłożonych na pięć lat płatności (wraz z odsetkami). Natomiast 65,6 mln USD (blisko 300 mln zł) stalowych zobowiązań miało być zamienione na udziały dla wierzycieli. Ci ostatni nie byli jednak od początku skłonni do wzięcia pakietu w zamian za długi. Niewykluczone, że nowy scenariusz przekształceń w HK zostanie ujawniony dzisiaj — po planowanym spotkaniu Andrzeja Chronowskiego, ministra skarbu, i Mirosława Wróbla, prezesa Huty Katowice.

Branżowe spekulacje

Przedstawiciele branży spekulują, że HK poinformuje dziś resort, iż prywatyzacyjne negocjacje z Corusem zakończyły się fiaskiem. Dla specjalistów ze stalowego sektora, prawdopodobną konsekwencją jest ogłoszenie przez hutę upadłości. Chyba że rząd udzieli firmie z Dąbrowy Górniczej finansowego wsparcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane