ECB musi przyspieszyć druk euro

Mira Wszelaka
19-06-2001, 00:00

ECB musi przyspieszyć druk euro

Europejski Bank Centralny, zaniepokojony opóźnieniami w przygotowaniach do euro-day, wydał dodatkowe trzy zezwolenia na druk nowej waluty.

1 stycznia 2002 r. dwanaście krajów Unii Europejskiej porzuci swoje narodowe waluty na rzecz euro. Tym samym stanie się ono jedynym środkiem płatniczym na całym terenie unii walutowej.

Zgodnie z niedawnymi zapewnieniami Wima Duisenberga, szefa Europejskiego Banku Centralnego (ECB), przygotowania do tej spektakularnej operacji idą pełną parą. Tymczasem im bliżej euro-day, tym więcej niepewności co do powodzenia całego przedsięwzięcia. Zaczęło się od alarmujących danych statystycznych co do bardzo niskiej świadomości obywateli strefy euro odnośnie do czekających ich zmian. Nie pomogły protesty i próba wymuszenia na władzach szybszego wprowadzenia nowej waluty do obiegu, by przyzwyczaić do niej obywateli. Teraz wypłynęła nowa kwestia związana ze znacznymi opóźnieniami w przygotowaniu wystarczającej liczby banknotów euro. Pierwsze sygnały popłynęły z Bundesbanku, który jest odpowiedzialny za nadzór druku blisko jednej trzeciej eurowaluty. Przyznając się do małego poślizgu Wim Duisenberg postanowił interweniować. W tym celu EBC wydał dodatkowe trzy zezwolenia na druk. Otrzymały je drukarnie w Lipsku w Niemczech, Chantepie we Francji oraz — co ciekawe — w Gateshead w Wielkiej Brytanii, czyli kraju, który odrzucił euro.

Przedstawiciele ECB nie chcą jednak ujawnić skali opóźnienia. Nieoficjalnie mówi się, że sześć krajów Unii: Austria, Holandia, Finlandia, Belgia, Włochy oraz Niemcy są w posiadaniu wymaganej liczby banknotów o nominale 200 EUR oraz 3 proc. o nominale 500 EUR.

— Niestety, okazuje się, że mamy niewielkie opóźnienia z drukiem wystarczającej liczby banknotów. Uruchomienie produkcji w trzech dodatkowych drukarniach powinno rozwiązać ten problem — uspokaja Peter Walter, dyrektor finansowy Bundesbanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / ECB musi przyspieszyć druk euro