ECB zmroził indeksy

Paweł Kubisiak
01-09-2006, 00:00

Czwartkowe notowania na głównych parkietach Europy zdominowały doniesienia z Europejskiego Banku Centralnego (ECB). Zgodnie z oczekiwaniami, ECB utrzymał główne stopy bez zmian, jednak komentarz po posiedzeniu banku nie pozostawił wątpliwości, że podwyżki stóp wkrótce nastąpią.

Bank centralny podniósł swoje prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro do 2,5 proc. oraz inflacji do 2,4 proc. Szef ECB, Jean-Claude Trichet, zasugerował w komentarzu po posiedzeniu, że bank musi zwrócić baczną uwagę na inflację, co sugeruje podwyżki na październikowym posiedzeniu. Zapowiada je też obecny poziom inflacji, który według Eurostatu wyniósł w sierpniu w strefie euro 2,3 proc. Pułap określony przez Europejski Bank Centralny to 2,0 proc. Zapowiedź wyższych stóp schłodziła nastroje na giełdach, kończące dzień kosmetycznymi zmianami.

Na parkiecie wyróżniły się akcje L’Oreal, rosnące w Paryżu prawie o 3 proc. Największy na świecie producent kosmetyków zakończył pierwsze półrocze wynikiem netto lepszym o 22 proc. od prognozowanego. Podobny wzrost odnotowały akcje Air France-KLM. Największe w Europie linie lotnicze zanotowały dobre wyniki w minionym kwartale i zapowiadają poprawę wyników w całym roku. Optymizm spółki wzrósł, gdyż zwiększająca się liczba pasażerów i wyższe opłaty pozwoliły na podwojenie zysku w minionym kwartale.

Ponad 2 proc. straciły w Londynie akcje Diageo, mimo że spółka pochwaliła się wzrostem zysku o 42 proc. Dobre wyniki producenta Johnnie Walkera i wódki Smirnoff zapewniła bardzo dobra sprzedaż w USA. Jednak rynek skupił się na komentarzu do wyników pokazujących, że w Europie idzie spółce nie najlepiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ECB zmroził indeksy