Eckes przygląda się Polmosom

Katarzyna Jaźwińska
16-05-2000, 00:00

Eckes przygląda się Polmosom

Eckes, niemiecki producent soków i alkoholi, zamierza przejąć jeden z Polmosów. Axel Thies, prezes sektora napojów alkoholowych Eckes AG twierdzi, że firma jest zainteresowana kupieniem jednej z wiodących polskich spółek. W grę wchodzą fabryki z Białegostoku, Zielonej Góry albo Poznania.

W branży pojawiła się informacja, że Eckesowi, z tych trzech firm, najbardziej zależy na białostockiej spółce. Niemiecki koncern nie wyklucza bowiem promowania nawet dwóch wódczanych marek. Pod warunkiem jednak, że do każdej z nich należeć będzie około 10 proc. rynku. Takie dwa silne brandy posiada jedynie Polmos Białystok, właściciel Żubrówki i Absolwenta.

Prezes Thies, podkreśla jednak, że na razie trudno powiedzieć, którą z wymienionych firm wybierze niemiecki inwestor.

Dodaje on również, że Eckes będzie promować krajowe wódki, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie ujawnia jednak, jak duże środki firma zamierza przeznaczyć na ten cel.

Axel Thies uważa także, że zgodnie ze strategią firmy, koncern będzie inwestować w marki lokalne, choć firma liczy również na eksport polskich wódek. Najbardziej znane (Wyborowa, Żubrówka) za granicą ma jednak zarejestrowane Agros. Polmosy próbują więc je odebrać stołecznemu holdingowi. Prezes Thies podkreśla, że Eckes nie zamierza angażować się w konflikt Agros kontra Polmosy. Dodaje jednak, że niemiecka firma na rynki, na których jest obecna i ma silną pozycję (Niemcy, Czechy, Austria, Włochy i USA), wolałaby sprzedawać polskie wódki samodzielnie. Nie ma jednak nic przeciwko współpracy z Agrosem przy eksporcie do innych krajów.

Ubiegłoroczne obroty niemieckiej grupy ze sprzedaży w Europie napojów bezalkoholowych sięgnęły prawie 1 mld DEM (2 mld zł).

Wartość sprzedaży alkoholi przez Eckesa w 1999 r. to blisko 1,4 mld DEM (2,9 mld zł). Rynkowe udziały Eckesa w europejskim rynku alkoholowym szacuje się na 3,5 proc. KJ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Eckes przygląda się Polmosom