EdF wyjdzie do małych i średnich firm

Francuski koncern uznał, że w produkcji w Polsce wiele już nie zdziała. Zacznie sprzedawać energię MSP.

Francuski koncern EdF, który jest największym inwestorem zagranicznym w polskiej energetyce i ciepłownictwie, uznał, że czas zainteresować się rynkiem małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) i zacząć im sprzedawać prąd.

— Dotychczas sprzedawaliśmy w Polsce do wielkich odbiorców i mamy dziś około 7-procentowy udział w tym rynku. Jeszcze dwa lata temu, kiedy porządnie braliśmy się za ten segment, było to tylko 2 proc. — tłumaczy Jerome Bottin, członek zarządu EdF Polska.

W sektorze MSP Francuzów interesuje zdobycie około 10 proc. w grupie docelowej, którą oszacowali na 1 mln firm. Wchodzą na trudny rynek, na którym koncesje ma już około 400 podmiotów, a dominują państwowe grupy energetyczne. Ponadto odbiorcy z nieufnością podchodzą do ofert zmiany sprzedawcyprądu. Dane Urzędu Regulacji Energetyki, a także własne analizy EdF wskazują, że na zmianę zdecydowało się jedynie 10 proc. firm.

— Reszta, czyli 90 proc., po prostu się boi. I to mimo że na zmianie mogłyby zaoszczędzić około 30 proc. wydatków na energię — twierdzi Artur Dominiak, dyrektor marketingu w EdF Polska.

Francuzi powalczą nie tylko o 90 proc. bojaźliwych, ale też o 10 proc. odważnych, dla których cena nie jest już jedyną zachętą do zmiany. Tych drugich będzie kusić dodatkowymiusługami, czyli m.in. doradztwem, np. w obszarze inwestycji w fotowoltaikę. W decyzji EdF o wejściu na rynek MSP można się też doszukiwaćdrugiego dna. W obliczu planowanej przez rząd reorganizacji państwowych firm energetycznych (nieoficjalnie mówi się o połączeniu PGE z Energą i Tauronu z Eneą) inwestor szuka sposobów na umocnienie pozycji na konsolidującym się rynku. Ma już prawdzie 10 proc. udziału w krajowej produkcji energii elektrycznej i 15 proc. w rynku ciepła, ale — jak przyznał wczoraj prezes Thierry Doucerain — w produkcji wiele więcej nie zrobi. Grupa ma w Rybniku elektrownię opalaną węglem o mocy 1775 MW i kiedyś planowała jej rozbudowę, ale w dzisiejszych warunkach takie projekty bronią się z trudem (ze względów finansowych i klimatycznych). Ryzykowne mogą też być inwestycje w kogenerację (gazową lub węglową), czyli wytwarzanie ciepła i prądu w skojarzeniu, ze względu na niepewny poziom przyszłego systemu wsparcia. Rozwój produkcji w polskim biznesie EdF widać jedynie w sektorze wiatrowym — inwestycje trwają. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy