Efekt fuzji zależy od doradcy

Adam Brzozowski
10-03-2004, 00:00

Firmy doradcze pomagają w przygotowywaniu przejęć spółek. Popyt na ich usługi wzrośnie po integracji z UE.

Transakcje sprzedaży lub zakupu oraz fuzje przedsiębiorstw wymagają coraz częściej udziału zewnętrznego doradcy finansowego. Jego zaangażowanie może być kompleksowe i obejmować ocenę strategii przedsiębiorstwa, znalezienie odpowiednich partnerów czy strukturyzację transakcji. Firmy doradcze pomagają w trakcie negocjacji, w organizowaniu finansowania oraz w integracji po połączeniu firm. W wielu przypadkach doradca angażowany jest jedynie do realizacji wybranych etapów transakcji, np. badania finansowego i operacyjnego spółki (due diligence), a także do jej wyceny.

Przed nabyciem przedsiębiorstwa lub połączeniem firm przeprowadzona jest dogłębna analiza przedmiotu przejęcia. Proces due diligence zaczyna się od momentu zidentyfikowania potencjalnego partnera.

— Wnioski i dane opracowane podczas due diligence są wykorzystywane do wyceny spółki, odpowiedniego skonstruowania transakcji, a przede wszystkim określenia przewidywanych wyników finansowych firmy i określenia możliwych synergii. Te z kolei mają decydujący wpływ na to, czy transakcja po kilku latach okazuje się sukcesem czy zmarnowaniem środków pieniężnych i czasu — opowiada Tomasz Ochrymowicz, dyrektor w dziale doradztwa finansowego w firmie Deloitte.

Od początku przygotowań do transakcji ważne jest odpowiednie podejście i sposób jej realizacji.

Niepełny obraz

Eksperci zajmujący się na co dzień doradztwem przy przejęciach napotykają wiele trudności. Przedsiębiorstwa niechętnie udostępniają informacje o swojej działalności, a informacje te, a szczególnie sposób ich prezentacji, często utrudniają uzyskanie prawdziwego obrazu sytuacji przedmiotu przejęcia. Jakość danych finansowych jest generalnie lepsza w przypadku spółek publicznych, które zobowiązane są do regularnego publikowania raportów i sprawozdań finansowych oraz posiadają zaawansowane systemy sprawozdawczości, choć wciąż odbiegają one od standardów charakterystycznych dla rynków bardziej rozwiniętych niż Polska.

— Doświadczony doradca nie tylko poradzi sobie z problemami, ale także zapewni wsparcie merytoryczne, oparte na zbliżeniu oczekiwań cenowych kupującego i sprzedającego — podkreśla Tomasz Ochrymowicz.

Marsz na Wschód

W ostatnich latach, ze względu na spowolnienie prywatyzacji, transakcje przejęć przedsiębiorstw miały miejsce głównie w sektorze prywatnym. Tempo konsolidacji było niższe niż w latach poprzednich, choć według prognoz — fuzje i przejęcia stworzą niebawem największy popyt na usługi doradcze.

— Liczę, że w roku 2004, m.in. w związku z wejściem do Unii Europejskiej, ruszą procesy konsolidacyjne oraz że tempa nabierze prywatyzacja. Widzimy coraz większe zainteresowanie polskimi przedsiębiorstwami ze strony inwestorów branżowych i finansowych z UE i USA oraz obserwujemy plany krajowych firm przymierzających się do zakupu przedsiębiorstw na wschodnich rynkach, w tym na Łotwie, Litwie, Ukrainie i Rosji — mówi Tomasz Ochrymowicz.

Ruch w branży doradczej zauważyli także przedstawiciele firmy PricewaterhouseCoopers, do której zgłaszają się akcjonariusze średnich i dużych polskich firm.

— Wspólnie omawiamy możliwości realizacji różnych transakcji kapitałowych. Z drugiej strony, obserwuję dużą aktywność inwestorów zagranicznych, którzy z zainteresowaniem analizują możliwości pozyskania polskich partnerów strategicznych. Wydaje się też, że w tym roku rozpocznie się realizacja przynajmniej kilku dużych transakcji w związku z planowaną prywatyzacją Południowego Koncernu Energetycznego, Enei, PGNiG, PKO BP, itd. Oczekiwałbym jednak, iż większość z nich zakończy się nie wcześniej niż w 2005 r. — mówi Dariusz Marzec, dyrektor działu doradztwa finansowego PwC.

Dodaje on, że doradztwo finansowe, zwłaszcza w zakresie fuzji i przejęć, jest usługą, z której korzysta wiele firm. PricewaterhouseCoopers, realizuje w naszym kraju transakcje o wartości przekraczającej 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Brzozowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Efekt fuzji zależy od doradcy