EFL szybko odrabia straty

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-01-2002, 00:00

W trakcie wczorajszej sesji kurs EFL nadal odrabiał straty. Po wcześniejszej przecenie akcje leasingowej spółki spadły o blisko 80 proc. Tymczasem dzięki ostatnim zwyżkom jej walory znajdują się wśród liderów wzrostów na GPW. Niewykluczone, że taki stan rzeczy utrzyma się w najbliższym okresie. Jednak niewielu graczy na tym skorzysta. Cenę bowiem ustalają transakcje, w których właściciela zmienia zaledwie kilka papierów.

Jeszcze w połowie grudnia walory EFL wyceniano na 240 zł. Tymczasem na przełomie roku nastąpiło załamanie kursu. Drugiego stycznia za jedną akcję spółki płacono jedynie 55 zł. Od tego czasu rozpoczął się dynamiczny ruch w górę, który wyniósł kurs powyżej 100 zł, odrabiając około 40 proc. wcześniejszych strat.

Ostra przecena, jaka dotknęła EFL w końcu roku, jest związana z zakończeniem procesu przejmowania wrocławskiej spółki przez Credit Agricole. Francuski gigant finansowy w wyniku dwóch wezwań przejął pełną kontrolę nad EFL, płacąc 230 zł za walor tej spółki. Dodatkowo w obrocie giełdowym znajdują się prawa poboru nowej emisji, których grudniowy debiut również zachwiał wyceną giełdową EFL.

Wiele wskazuje na to, że wzrosty kursu powinny być kontynuowane. Realną wartość akcji leasingowej firmy opierać można na niedawnej transakcji jej przejęcia. W tej sytuacji potencjał wzrostu kursu szacować można na ponad 100 proc. Jednak niewielu graczy skusi się na inwestycję w EFL. Podciąganiu kursu sprzyja symboliczny free-float oraz płynność akcji. Na ostatnich sesjach wolumen handlu nieznacznie przekracza 2 tys. papierów. Co ciekawe, zwiększył się w porównaniu z notowaniami spadkowymi, kiedy to właściciela zmieniała liczba poniżej 1 tys. walorów. Wskaźnik płynności pozostaje na bardzo niskim poziomie i wynosi zaledwie 0,03.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EFL szybko odrabia straty