Czytasz dzięki

EIU: Warszawa jest 55. najdroższym miastem świata

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-08-2005, 20:07

Warszawa jest 55. najdroższym miastem świata w rankingu 131 miast, opracowanym przez brytyjski Economist Intelligence Unit (EIU). W ujęciu rocznym w Warszawie nastąpił najszybszy wzrost kosztów utrzymania w porównaniu z pozostałymi stolicami Europy Centralnej.

Warszawa jest 55. najdroższym miastem świata w rankingu 131 miast, opracowanym przez brytyjski Economist Intelligence Unit (EIU). W ujęciu rocznym w Warszawie nastąpił najszybszy wzrost kosztów utrzymania w porównaniu z pozostałymi stolicami Europy Centralnej.

    Najdroższym miastem świata jest Tokio, a najtańszym Teheran. Spośród krajów przyjętych do UE w 2004 roku o tytuł najdroższego miasta Europy Centralnej Warszawa konkuruje z Pragą - wynika z opracowywanego co 6 miesięcy przeglądu EIU "Worldwide Cost of Living Survey".

    Na miejsce w rankingu najważniejszy wpływ mają fluktuacje kursowe walut, a także ceny podstawowych towarów i usług. Ranking opracowywany jest pod kątem potrzeb dyrektorów międzynarodowych korporacji, którzy pracują poza krajem w którym ich firma ma swą siedzibę.

    75. miejsce zajął Budapeszt, 82. Bratysława, a 91. Bukareszt. Spośród największych miast postkomunistycznego świata najdrożej jest w Moskwie (35. miejsce) i Sankt Petersburgu (53.), a najtaniej w Belgradzie. Stolica Jugosławii jest zarazem najtańszym miastem w Europie, przed Kijowem (miejsce 93.).

    Uwagę zwraca to, że w porównaniu z poprzednim rokiem koszty utrzymania we wszystkich czterech stolicach państw Europy Centralnej znacznie wzrosły.

    W 2004 roku Warszawa była na 92. miejscu (zmiana o 37 miejsc z roku na rok), Praga na 75. miejscu (zmiana o 20), Bratysława na 92. (10 miejsc różnicy), Budapeszt na 87. miejscu (zmiana o 12).

    Najdroższym miastem europejskim jest Oslo (miejsce drugie), najdroższą stolicą UE - Paryż (piąte), a najtańszym miastem eurostrefy Lizbona (52 miejsce). Nowy Jork - najdroższe z miast USA zajął dopiero miejsce 35.

    Nowy Jork, gdzie koszty życia skalkulowano na 100 punktów, został uznany za podstawę do porównań i wyceny indeksu.

    W zestawieniu z Nowym Jorkiem Warszawa zdobyła 87 punktów indeksu, co oznacza, iż koszta życia w Warszawie są o 13 proc. niższe niż w Nowym Jorku, zaś Tokio 146 pkt indeksu. Poziom kosztów utrzymania w Nowym Jorku odpowiada poziomowi w Moskwie (również 100 pkt.).

    W pierwszej dziesiątce znalazły się: Tokio, Oslo, Osaka Kobe, Rejkjawik, Paryż, Kopenhaga, Zurich, Londyn, Genewa i Helsinki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane