Ekoautobusy wjadą do miast

PAP, DI
opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Tysiące innowacyjnych, bezemisyjnych autobusów pojawi sie na polskich ulicach.

Ponad 2 mld zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Funduszu Niskoemisyjnego Transportu trafi na zakup ok. tysiąca innowacyjnych, bezemisyjnych autobusów — poinformował NFOŚiGW. Umowa w tej sprawie ma zostać podpisana w piątek przez NFOŚiGW i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Celem programu realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Bezemisyjny Transport Publiczny” (BTP) jest opracowanie innowacyjnego autobusu bezemisyjnego i zakup opracowanego prototypu/prototypów przez miasta, które zawarły porozumienie z NCBR. Obecnie to 27 miast partnerskich (m.in. Bydgoszcz, Gdynia, Kraków, Nowy Sącz, Sosnowiec, Tychy, Warszawa, Wrocław).

Fot. Bloomberg

Miasta uczestniczące w tym programie będą mogły się starać nawet o 100 proc. dofinansowania zakupu takich ekologicznych autobusów. Pieniądze na realizację etapu badawczego programu BTP w wysokości 100-200 mln zł zapewni NCBR, natomiast do współfinansowania etapu wdrożeniowego, w wysokości ponad 2 mld zł, zaangażowane zostaną pieniądze pochodzące z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) oraz z NFOŚiGW. Dofinansowanie fazy wdrożeniowej przedsięwzięć obejmie m.in. zakup nowych, bezemisyjnych środków transportu czy budowę lub modernizację infrastruktury na potrzeby takiego rodzaju komunikacji.

1 mld zł Taka kwota z budżetu na realizację tych przedsięwzięć zostanie przeznaczona na dotacje…

1,2 mld zł …a taka na pożyczki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane