Ekologiczni mają taniej

MATERIAŁ PARTNERA CYKLU
opublikowano: 04-06-2012, 13:48

Produkty dla MSP

Jednym z pytań najczęściej kierowanych do Banku Ochrony Środowiska jest pytanie: „Na co można dostać tani kredyt?” Przyjmujemy je z uśmiechem, bo naszym zdaniem nie o to chodzi. Najpierw należy zdefiniować potrzeby, a dopiero potem sprawdzać, jak można je najkorzystniej sfinansować.

Jednak prezentowany sposób podejścia do inwestycji pozwala pracownikom „zielonego banku” uzmysłowić inwestorom, co to jest ekologia i jakimi sposobami można przyczyniać się do ochrony środowiska. Czasami wywołuje to reakcję jak z molierowskiej sztuki „Mieszczanin szlachcicem”, kiedy pan Jourdain woła do nauczyciela filozofii: „U licha! Już przeszło 40 lat mówię prozą, nic o tym nie wiedząc”. Na szczęście przedsiębiorcy coraz więcej wiedzą o ochronie środowiska i potrafią ją powiązać z ekonomicznym zarządzaniem własnym portfelem.

W Polsce istnieje unikalny system finansowania ochrony środowiska. Jego regionalnymi ogniwami są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Współpraca Banku Ochrony Środowiska z tymi funduszami owocuje możliwością oferowania inwestorom preferencyjnych kredytów naprzedsięwzięcia proekologiczne.

Preferencja polega najczęściej na obniżeniu oprocentowania w stosunku do stosowanego standardowo. W niektórych przypadkach może to być również dopłata do kapitału, czyli umorzenie części kredytu zaciągniętego na proekologiczny cel.

Jakie zadania można w ten sposób sfinansować? Zależy to od lokalizacji inwestycji. Fundusze wojewódzkie realizują bowiem politykę ekologiczną, dostosowując zakres i warunki dofinansowania do potrzeb i możliwości regionu.

W priorytetach WFOŚiGW można odnaleźć wsparcie takich działań, jak zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, pomp ciepła, kotłów na biomasę), modernizacja systemów grzewczych, wykorzystanie ciepła odpadowego, budowa oczyszczalni i podczyszczalni ścieków, „czystsza produkcja” (obejmująca technologie niskoemisyjne, energo- i wodooszczędne, bezodpadowe i małoodpadowe itp.).

Gdzie sprawdzić zakres i warunki kredytów? Najprościej zajrzeć do internetu. Na stronie www. bosbank.pl w zakładce EKOLOGIA, pod hasłem „kredyty proekologiczne” odnajdziemy „kredyty we współpracy z WFOŚiGW”. Podział na województwa ułatwi dotarcie do szczegółów. Pomocą służą także główni ekolodzy zatrudnieni w Centrach Korporacyjnych BOŚ (lista w odpowiedniej zakładce na stronie banku).

W BOŚ Banku ekologiczni mają taniej. Dlaczego zatem nie skorzystać? Wejdź na www.bosbankdlafirm.pl i przekonaj się, jak twoja firma może zyskać na ekologii!

Grażyna Kasprzak

Ekspert ds. Inżynierii Środowiska Boś Bank

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA CYKLU

Polecane