Ekonomiści: Grexit wciąż możliwy, ale nie w tym roku

Prawie trzech na czterech ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów widzi ryzyko, że Grecja wyjdzie ze strefy euro przed końcem przyszłego roku.

Aż 71 proc. spośród 34 respondentów Bloomberga przyznało, że opuszczenie przez Grecję unii walutowej przed końcem 2016 r. jest możliwe. Jednocześnie 70 proc. ekonomistów stwierdziło, że w tym roku kraj jest bezpieczny. Przyczyna sceptycyzmu specjalistów to błędy w zaakceptowanym tydzień temu przez premiera Aleksisa Tsiprasa programie ratunkowym, zauważa agencja. Najważniejszy z nich to brak restrukturyzacji zadłużenia.

- Bez jakiejś formy zmniejszenia balastu zadłużenia pakiet pomocowy nigdy nie będzie dostatecznie duży. Dawanie kolejnych pożyczek krajowi, który nie może ich spłacić, spełnia definicję szaleństwa według Einsteina. To jak próbowanie czegoś raz po raz w nadziei, że kolejne próby przyniosą inne rezultaty niż dotychczasowe – napisał w odpowiedzi na pytania Bloomberga Peter Dixon, ekonomista Colmmerzbanku.

Mimo osiągnięcia porozumienia z wierzycielami greckie rynki finansowe pozostaną zamknięte przynajmniej do środy. Działanie w poniedziałek wznowiły banki, jednak szereg restrykcji związanych z przepływem kapitałów dopiero ma być zniesiony. Choć kanclerz Niemiec Angela Merkel nie widzi w tym momencie możliwości restrukturyzacji greckiego długu, to jednak za konieczną uważają ją Międzynarodowy Fundusz Walutowy, a nawet szef EBC Mario Draghi.

- Poza Niemcami większość stron wydaje się zgadzać, że Grecja potrzebuje znacznego zmniejszenia ciężaru zadłużenia. Jeżeli dług nie zostanie zrestrukturyzowany, ciężko na dłuższą metę wyobrażać sobie pozostanie kraju w strefie euro – oceniał Alan McQuaid, główny ekonomista Merrion Capital Group.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane