Czytasz dzięki

Ekonomiści oczekują większej recesji eurolandu

opublikowano: 15-05-2020, 09:06

Ekonomiści uważają obecnie, że zapaść gospodarcza strefy euro będzie większa od prognozowanej przez niech miesiąc temu. Oczekują zwiększenia zakupów obligacji przez EBC w czerwcu, informuje Reuters powołując się na wyniki przeprowadzonego sondażu.

Przeprowadzone w dniach 11-14 maja badanie pokazało, że ekonomiści po raz trzeci obniżyli prognozy w okresie trochę ponad miesiąca. Obecnie spodziewają się spadku PKB strefy euro o 7,5 proc. w 2020 roku. Trzy tygodnie temu prognozowali zniżkę o 5,4 proc. Po tym jak w pierwszym kwartale PKB eurolandu spadło o 3,8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, najmocniej od 1995 roku, ekonomiści prognozują prawie trzykrotnie większą zniżkę w drugim kwartale, wynoszącą 11,3 proc. W kwietniu prognozowali, że wyniesie 9,6 proc.

Sondaż Reutersa pokazał także, że ekonomiści oczekują odbicia w drugim półroczu, w którym w trzecim kwartale wzrost PKB wyniesie 7,2 proc. a w czwartym 2,8 proc. W najgorszym scenariuszu zakładają jednak spadek PKB eurolandu jeszcze w trzecim kwartale.

Ekonomiści oczekują, że na posiedzeniu w czerwcu Europejski Bank Centralny zwiększy zakupy aktywów o 375 mld EUR. Tym samym zwiększy wartość zakupów w ramach programu wsparcia gospodarki w okresie pandemii do 1,13 bln EUR, przypomina Reuters. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane