Eksperci nie ustalili terminu zniesienia rosyjskiego embarga

opublikowano: 17-01-2007, 19:30

Nie możemy dziś na pewno powiedzieć, kiedy to będzie. Każda deklaracja w tej sprawie byłaby przedwczesna, powiedział wiceminister rolnictwa Marek Zagórski pytany o datę zniesienia embarga na polskie mięso.

Podczas rozmów w środę w Berlinie ekspertów weterynaryjnych z Komisji Europejskiej, Rosji, Polski i Niemiec nie ustalono terminu zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso.

Pytany po zakończeniu trzygodzinnego spotkania przez dziennikarzy o datę zniesienia embarga, wiceminister rolnictwa Marek Zagórski odpowiedział: "Po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych dyskusji i procedur. Nie możemy dziś na pewno powiedzieć, kiedy to będzie. Każda deklaracja w tej sprawie byłaby przedwczesna".

Rozmowy odbyły się w ambasadzie Rosji, chociaż początkowo planowano je w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej.

"Dobrze, że ta dyskusja odbyła się. Ona na pewno porządkuje kwestie samej dyskusji na temat tego embarga, co jest istotne w relacjach Polski z Komisją i Rosją" - dodał Zagórski. Jego zdaniem, konieczna jest jeszcze "dodatkowa wspólna praca".

Nie powiedział, czego domagają się Rosjanie. Jeden z uczestników rozmów powiedział natomiast, że Rosjanie domagają się wprowadzenia kontroli wywozowych na granicy UE z Rosją.

Ze strony polskiej w spotkaniu uczestniczyli także wiceminister Andrzej Babuchowski oraz p.o. Głównego Lekarza Weterynarii Ewa Lech.

"Celem negocjacji jest zniesienie embarga" - powiedział PAP przed rozpoczęciem spotkania ekspertów rzecznik przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Niemczech, Harald Haendel.

Jak wyjaśnił, rozmowy, w zależności od ich przebiegu, mogą być kontynuowane w czwartek, a nawet, "w razie potrzeby", przeciągnąć się aż do piątku. Jeżeli nie przyniosą rezultatu, unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu poruszy sprawę embarga podczas zapowiedzianej na piątek rozmowy z rosyjskim ministrem rolnictwa Aleksiejem Gordiejewem.

Zdaniem rzecznika, sprawa embarga powinna zostać rozwiązana do czasu podpisania memorandum o eksporcie mięsa z Unii Europejskiej do Rosji. Dokument ten, gwarantujący Moskwie, że nie dotrze do niej mięso z Rumunii i Bułgarii, które 1 stycznia stały się członkami UE i gdzie występują ogniska groźnych chorób zwierzęcych, ma zostać podpisany o godz. 17.00 w piątek, podczas międzynarodowych targów rolnych w Berlinie - Zielony Tydzień (Gruene Woche).

Planowane memorandum "musi" uwzględnić zniesienie embarga na polskie mięso - powiedział Haendel.

Rosja groziła jeszcze w grudniu, że od Nowego Roku wprowadzi embargo na całe unijne mięso. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier sugerował podczas rozmów prowadzonych w połowie grudnia w Moskwie, by problem eksportu polskiego mięsa do Rosji rozwiązać przy okazji podpisania memorandum UE-Rosja.

Zarówno KE, jak i Rosja oświadczyły w przeddzień rozpoczęcia berlińskich rozmów, że "nie mają wielkich oczekiwań" co do środowego spotkania. "Nie chcemy robić złudnych nadziei, że sprawa polskiego mięsa zostanie rozwiązana na tym spotkaniu" - powiedział rzecznik komisarza Kyprianu, Philip Tod. Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył, że na środowym spotkaniu nie będzie "historycznego przełomu".

Środowy "Financial Times Deutschland" przytoczył opinię Czyżowa, że w przypadku otrzymania przez Moskwę koniecznych gwarancji możliwe jest zawarcie porozumienia w sprawie zniesienia embarga podczas wizyty kanclerz Angeli Merkel w najbliższą niedzielę w Rosji.

Rosja wprowadziła w październiku 2005 roku embargo na polskie mięso. Powodem rosyjskich restrykcji było przechwycenie na terytorium Rosji kilku transportów mięsa ze sfałszowanymi dokumentami przewozowymi. Mięso pochodziło w rzeczywistości z Brazylii, ale w dokumentach figurowały zakłady w Tarnowie. Rosja oskarżyła polskie zakłady mięsne o oszustwo. Polskie śledztwo wykazało, że oskarżenia były niesłuszne.

Aby skłonić Unię Europejską do wsparcia polskich starań o zniesienie embarga, rząd w Warszawie zablokował w listopadzie ubiegłego roku przyjęcie unijnego mandatu na negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy między UE a Rosją.

Przewodzące w tym półroczu UE Niemcy dążą do jak najszybszego odblokowania rozmów z Rosją.

Jacek Lepiarz

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane