Eksport aut rośnie, diesli maleje

PAP
opublikowano: 23-06-2016, 07:02

Ten rok przyniesie kolejny rekord w eksporcie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci liczą na ponad 21,5 mld EUR, pisze "Rzeczpospolita".

Branża motoryzacyjna bije kolejny eksportowy rekord. Jak podaje firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl, w marcu (najnowsze dane) zagraniczna sprzedaż sektora po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 2 mld EUR.

W całym pierwszym kwartale eksport wyniósł 5,72 mld EUR i w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami ubiegłego roku zwiększył się o 5.8 proc. Cały 2016 rok ma przynieść kolejny rekord eksportu: spodziewane jest przekroczenie rekordowego poziomu 21,5 mld EUR - o blisko miliard euro więcej niż w roku 2015.

Eksport samochodów osobowych i dostawczych wart był w pierwszym kwartale 1,79 mln EUR. Wzrost tej części eksportu branży był taki sam jak w przypadku części i komponentów i wyniósł w porównaniu z ub. r. 10,4 proc. Spadała natomiast sprzedaż trzeciego pod względem znaczenia segmentu eksportu - silników wysokoprężnych. Wartość wysłanych za granicę silników wyniosła 481,6 mln EUR, co w porównaniu z pierwszym kwartałem sprzed roku jest wynikiem słabszym o 17,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu