Eksport motoryzacją stoi

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

W ubiegłym roku z Polski za granicę trafiło najwięcej samochodów i części do nich.

Bank Zachodni WBK oraz Exact Systems przygotowali zestawienie TOP 10 polskich hitów eksportowych. Wynika z niego, że w minionym roku Polska najczęściej wysyłała za granicę produkty motoryzacyjne, które pierwszą pozycję w eksporcie utrzymują już od 10 lat. Części i akcesoria do samochodów, auta osobowe oraz ciężarówki uplasowały się w głównej dziesiątce zestawienia i łącznie stanowią ponad 12 proc. polskiego eksportu.

Ciężarówki znalazły się co prawda na ósmej pozycji, ale dynamika wartości ich sprzedaży zagranicznej wynosiła prawie 55 proc. i była najwyższa w całym zestawieniu. Zdaniem ekspertów, to efekt wzrostu produkcji takich pojazdów w Polsce, który w 2017 r., zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), wyniósł 39,2 proc.

W ubiegłym roku z polskich zakładów wyjechało prawie 170 tys. samochodów ciężarowych, w tym dostawczych i ciągników siodłowych, co jest najlepszym wynikiem w całym XXI wieku. Duża w tym zasługa nowej fabryki Volkswagena we Wrześni, z której taśm w ubiegłymroku zjechało ponad 40 tys. pojazdów. Autorzy rankingu zwracają uwagę, że w ciągu dwóch najbliższych lat automotive pozostanie najbardziej perspektywicznym działem polskiego eksportu. W długim terminie do utrzymania tej pozycji potrzebna będzie jednak dywersyfikacja rynków zbytu poza kraje Unii Europejskiej oraz wzmocnienie innowacyjności przemysłu motoryzacyjnego, w tym z uwzględnieniem aut elektrycznych i autonomicznych. W pierwszej dziesiątce hitów eksportowych znajdują się także meble, telewizory, monitory i rzutniki, leki, wyroby tytoniowe oraz kable. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy