Eksport pszenicy z USA najniżej od 40 lat

Dorota Sierakowska, DMBOŚ
opublikowano: 10-01-2023, 10:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania pszenicy rozpoczęły 2023 roku zniżkami. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych spadła do okolic 7,34 USD za buszel, czyli do tegorocznego minimum, a jednocześnie do rejonu ubiegłorocznego minimum, które ukształtowało się niewiele poniżej 7,30 USD za buszel.

Notowania pszenicy rozpoczęły 2023 roku zniżkami. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych spadła do okolic 7,34 USD za buszel, czyli do tegorocznego minimum, a jednocześnie do rejonu ubiegłorocznego minimum, które ukształtowało się niewiele poniżej 7,30 USD za buszel.

Mimo trwającej wojny na jednym z kluczowych obszarów upraw pszenicy na świecie – rejonie Morza Czarnego – na razie na świecie nie widać istotnych zaburzeń podaży tego zboża. Eksport pszenicy z Ukrainy jest prowadzony na mocy międzynarodowego porozumienia i póki co niewiele wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

Tymczasem popyt na amerykańską pszenicę jest rozczarowujący. Mimo ubiegłorocznych obaw o podaż tego zboża na świecie, w 2022 roku eksport pszenicy ze Stanów Zjednoczonych okazał się najniższy od co najmniej 40 lat – a dokładniej, w całej historii prowadzenia takich danych przez Departament Rolnictwa (od 1983 roku). Tym samym, przełamane zostało poprzednie minimum z 2008 roku.

O ile sytuacja pod kątem podaży pszenicy jest na świecie dość komfortowa (zwłaszcza biorąc pod uwagę napięcia geopolityczne), to warto pamiętać, że notowania tego zboża są podatne na nagłe zmiany cen w przypadku nieoczekiwanych problemów pogodowych czy też niekorzystnego rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane