Eksport w dół

opublikowano: 03-10-2013, 00:00

W sierpniu eksport w Polski wyniósł 51,8 mld zł, czyli o 6,4 proc. mniej niż w lipcu

Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w sierpniu oraz zapotrzebowania na usługi KUKE w zakresie ochrony transakcji eksportowych, Korporacja szacuje, że w sierpniu eksport w Polski wyniósł 51,8 mld zł, czyli o 6,4 proc. mniej niż w lipcu i równocześnie o 4,8 proc. więcej niż w 12 miesięcy wcześniej.

Spadek eksportu w znacznej mierze wynika z czynników o charakterze sezonowym. Firmy, które przeprowadzają coroczne przeglądy ciągów technologicznych, zazwyczaj robią to w drugim miesiącu wakacji. W tym czasie wyznaczany jest też termin urlopu dla dużej części pracowników z działów produkcyjnych.

Ponadto korekta sprzedaży notowana w sierpniu będzie pewnego rodzaju odreagowaniem dwóch wcześniejszych nadzwyczaj dobrze prezentujących się miesięcy. KUKE oczekuje, że w okresie sierpień-październik br. eksport będzie większy niż przed rokiem o 11,4 proc. W całym br. powinien zamknąć się kwotą 658,9 mld zł, a w 2014 r. — 700,4 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Eksport w dół