Eksporterzy sprzedają jak przed kryzysem

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 17-06-2010, 00:00

Handel detaliczny od trzech miesięcy rośnie w tempie przekraczającym 20 proc. rocznie.

Handel detaliczny od trzech miesięcy rośnie w tempie przekraczającym 20 proc. rocznie.

Handel zagraniczny ma się coraz lepiej. Jak podał Narodowy Bank Polski, w kwietniu wartość eksportu była o 21,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Import rośnie jeszcze szybciej —w tempie 23 proc. rocznie.

— Spodziewaliśmy się nieco wyższych dynamik, ale te też pokazują, że handel zagraniczny stopniowo wychodzi na prostą. Obroty w nominale są już prawie na poziomach sprzed kryzysu — zaznacza Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

Z punktu widzenia całej gospodarki pocieszające jest też to, że w kwietniu nieco zmniejszyła się różnica w dynamikach importu i eksportu. Wynosiła 1,5 pkt proc. wobec 2,9 pkt proc. w marcu. To znaczy, że import "zrobił trochę miejsca" rodzimym producentom, a to w pozytywny sposób wpływa na wzrost gospodarczy, choć z drugiej strony świadczy o powolnym odradzaniu się popytu krajowego.

— Deficyt w handlu towarami był mniejszy, niż oczekiwaliśmy. Popyt na towary importowane odbudowuje się wolniej, niż zakładaliśmy, co sugeruje, że początek drugiego kwartału 2010 r. nie przyniósł znaczącego przyspieszenia popytu krajowego — tłumaczy Adam Antoniak, ekonomista Banku BPH.

Według analityków, w najbliższych miesiącach handel zagraniczny powinien nadal rosnąć w szybkim tempie.

— Przez kilka miesięcy tempo wzrostu eksportu i importu powinno wahać się w przedziale 20-25 proc. rocznie. Popyt zagraniczny będzie sprzyjał eksporterom. Nasi główni partnerzy handlowi — kraje strefy euro —będą pozytywnie stymulowani przez korzystne osłabienie unijnej waluty — mówi Grzegorz Ogonek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy