Elana Toruń szuka pieniędzy na awans

MAJ
opublikowano: 02-09-2019, 22:00

Już od 100 zł można stać się udziałowcem klubu z ponad 50-letnią historią. Planowana kwota zbiórki to 1 mln zł.

Przetarty szlak emisji sportowych na platformie Beesfund zamierza wykorzystać Elana Toruń. Historia klubu sięga 1968 r., a po wzlotach i upadkach piłkarzom udało się awansować do drugiej ligi (to de facto trzeci poziom rozgrywkowy). Teraz oprócz zwycięstw Elana chce zdobyć inwestorów.

— Finansowanie społecznościowe to — jak pokazał przykład Wisły Kraków — nowe możliwości w pozyskiwaniu kapitału. Nasze położenie jest inne niż wiślaków, bo jesteśmy silnym klubem drugoligowym, który z każdym rokiem się rozwija i pnie w górę. Cele sportowe potrzebują wsparcia finansowego. To myśl przewodnia w tym projekcie — mówi Jarosław Więckowski, prezes Elany Toruń.

Wycena spółki to ponad 7,5 mln zł, a planowana kwota zbiórki to 1 mln zł.

— Naszą wartością są między innymi zasoby know-how, licencja na grę w II lidze, wartościowi zawodnicy oraz sztab trenerski. Zbudowaliśmy struktury klubowe wraz z dużym zapleczem szkoleniowym — podkreśla Jarosław Więckowski.

Najwięcej, bo 60 proc. zebranego kapitału pochłonie rozwój zespołu i jego optymalizacja, co ma przełożyć się na awans do I ligi. Na Młodzieżową Akademię Futbolu spółka przeznaczy 20 proc. wpływów, a pozostałe 20 proc. pochłonie poprawa płynności — co miesiąc spłacane jest 4 tys. zł w ramach zobowiązania dla ZUS. Ostatnia rata zostanie spłacona we wrześniu 2022 r.

— Dotychczasowe zyski były przekazywane na cele statutowe klubu. Mamy nadzieję, że inwestycja okaże się na tyle dobra, że w przyszłości wypłata dywidendy będzie możliwa. Przy awansie do wyższych lig zwrot z inwestycji może być znacznie wyższy. Zrobimy wszystko w tym kierunku— dodaje Jarosław Więckowski.

Działalność klubu finansowana jest z trzech źródeł — dotacji, sponsorów, sprzedaży biletów oraz karnetów.

— Dotacje to około 35 proc., bilety i karnety to około 10 proc. Reszta to wpływy sponsorskie — mówi Jarosław Więckowski.

W 2018 r. spółka otarła się o awans do I ligi. Wraz z awansem klubu na wyższy poziom mogą pojawić się nowi inwestorzy, na co liczy zarząd klubu. — Awans do wyższej klasy rozgrywkowej spowoduje wzrost wartości klubu — dodaje Jarosław Więckowski.

1 mln zł Tyle z emisji chcezdobyć Elana Toruń.

7,5 mln zł Na tyle wyceniono klub.

350 tys. zł Taki jest próg dojścia emisji do skutku.

Źródło: Beesfund

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu