Eldorado na Wschodzie

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 02-09-2005, 00:00

Dystrybutor zegarków i drobnej elektroniki chce kupić w Polsce sieć sprzedaży. Potem pomyśli o Rosji i Ukrainie.

30 mln USD — tyle jest wart krajowy rynek zegarków. Zibi, które specjalizuje się m.in. w ich dystrybucji, oblicza, że ma największy, bo 37-proc. udział. To za mało…

Na zakupach

Zibi, które jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce takich firm, jak Casio, Atlantic czy Seiko, działało dotąd przede wszystkim w segmencie zegarków ze średniej półki cenowej. Teraz jednak chce rozszerzyć zakres działania.

— W najbliższym czasie planujemy wejść w mający duży potencjał segment zegarków ekonomicznych — największy pod względem sprzedaży ilościowej, ale jednocześnie najmniej skonsolidowany i bardzo rozdrobniony. Prowadzimy zaawansowane rozmowy w sprawie rozszerzenia sieci sprzedaży — zapowiada mgliście Tomasz Kotula, dyrektor ds. marketingu w Zibi.

Nie ujawnia żadnych szcze- gółów.

Prawdopodobnie chodzi o przejęcie innej sieci sprzedaży.

— Dzięki rozszerzeniu będziemy docelowo mieć kilkadziesiąt nowych punktów sprzedaży oferujących marki ekonomiczne, takie jak Q&Q czy Vector — wyjaśnia Tomasz Kotula.

Zibi ma już doświadczenie w przejęciach. Do grupy należy sieć sklepów ze sprzętem muzycznym Riff (obecnie 21 placówek), którą przejęła trzy lata temu.

Głównym biznesem Zibi jest jednak obrót zegarkami, który generuje około 60 proc. przychodów grupy. Jej sieć specjalistycznych sklepów z zegarkami liczy 60 placówek lokalizowanych w centrach handlowych.

— Szacujemy, że docelowa liczba sklepów Zibi sięgnie 70 — mówi Tomasz Kotula.

Ziemia obiecana

W związku z dużym nasyceniem rynku polskiego firma z nadzieją spogląda na Wschód.

— Szans rozwoju upatrujemy w ekspansji na chłonnych i perspektywicznych rynkach wschodnich, zwłaszcza w Rosji i na Ukrainie. Zamierzamy stworzyć tam nowoczesny system dystrybucji i sprzedaży zegarków oraz drobnej elektroniki. Dziś nie funkcjonują tam żadne duże sieci z branży — dodaje Tomasz Kotula.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Eldorado na Wschodzie