Elektrobudowa: jednak strata

Marek Knitter
opublikowano: 19-12-2000, 00:00

Elektrobudowa: jednak strata

Zarząd Elektrobudowy zrobił niemiły prezent akcjonariuszom, informując rynek, że obecny rok spółka zakończy stratą netto wynoszącą 8 mln zł. Związane jest to z kosztami restrukturyzacji, które zdecydowanie przerosną zyski osiągnięte po 3 kwartałach, zamykające się kwotą 3,46 mln zł.

Przeprowadzane zmiany powinny zaowocować istotną poprawą przyszłorocznych wyników. Zarząd szacuje, że w 2001 r. spółka osiągnie zysk wysokości około 18,3 mln zł.

W przedstawionej na początku roku przez ówczesny Pioneer PDM prognozy wyników, zysk netto Elektrobudowy w 2000 roku miał wynieść 22,5 mln zł, natomiast przychody były szacowane na poziomie 421,9 mln zł. Po trzech kwartałach 2000 r. stało się jednak jasne, że firma nie osiągnie nie tylko wyniku na poziomie roku 1999, ale nawet z 1998 r.

— Na bieżący wynik netto nałożyły się takie czynniki, jak: spadek sprzedaży, redukcja kosztów stałych i zmiennych — wyjaśnia Ryszard Rotyński, dyrektor ds. finansowych Elektrobudowy.

Podjęte działania restrukturyzacyjne przyniosą wymierne korzyści w przyszłym roku. Zatrudnienie zostało zmniejszone z 2099 do 1507 osób. Zmieniona została struktura organizacyjna, która ma pozwolić odzyskać spółce zdolność konkurowania. Koszty restrukturyzacji wyliczono na 6 mln zł. Niekorzystna koniunktura spowodowała, że spółka musiała utworzyć rezerwę na należności w kwocie 4 mln zł.

— Wynik finansowy może ulec zmianie, jeśli któryś z naszych kontrahentów spłaci swoje zobowiązania jeszcze w tym roku — powiedział Ryszard Rotyński.

Efektywnie przeprowadzana restrukturyzacja skłoniła zarząd do przedstawienia wstępnej prognozy finansowej na przyszły rok. Sprzedaż ma wynieść około 330 mln zł, zysk netto18,3 mln zł. Jednocześnie spółka zastrzega się, że specyfika branż, w których działa, powoduje, iż większa część przychodów i zysków zostanie wygenerowana dopiero w II półroczu 2001 roku.

Wczoraj spółka rozpoczęła skup własnych akcji w celu ich umorzenia. Na skup walorów i wynikających z nich zobowiązań podatkowych zostało przeznaczone do 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrobudowa: jednak strata