Elektroniczne aukcje w jastrzębskiej spółce

Maria Trepińska
opublikowano: 25-01-2007, 00:00

Jastrzębska Spółka Węglowa robi zakupy na  aukcjach elektronicznych. To rewolucja w branży.

Jastrzębska Spółka Węglowa robi zakupy na aukcjach elektronicznych. To rewolucja w branży.

Zakład Logistyki Materiałowej (ZLM) Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), największego w Europie producenta węgla koksowego, wprowadził rewolucyjne zmiany przy zakupie materiałów, maszyn i urządzeń. Już działa aukcja elektroniczna. Zniknęły zakładowe komisje, które w bezpośrednich negocjacjach decydowały, od kogo i za ile kupować towar. Nie jest tajemnicą, że część przetargów w górnictwie była ustawiana pod konkretną ofertę, co mogło budzić podejrzenia o korupcję. JSW dokonuje rocznie zakupów 18 tys. pozycji materiałowych za blisko 1,2 mld zł.

Według Daniela Ozona, wiceprezesa JSW, wprowadzenie aukcji elektronicznych przyniesie wymierne korzyści i oszczędności producentowi węgla. Spółka z Jastrzębia-Zdroju powoli przygotowuje się do wejścia na GPW, dlatego porządkuje sprawy organizacyjne, w tym zakupy. Od stycznia 2007 r. obsługą aukcji elektronicznych JSW zajmuje się firma Marketplanet z Warszawy. Zarząd JSW, którym kieruje Włodzimierz Hereźniak, wprowadził od 1 lutego 2007 r. obowiązkowe wpłaty wadium wysokości 1 tys. zł dla kontrahentów uczestniczących w aukcjach na zakup materiałów do wartości 80 tys. zł. Powyżej tej kwoty kaucja sięga 2 proc. wartości kontraktu. Od marca kontrahenci będą zobowiązani do posługiwania się bezpiecznym e-podpisem.

Pierwsze przymiarki do wprowadzenia aukcji elektronicznych odbywały się w JSW w 2004 r., ale dopiero na dobre sprawa ruszyła pod koniec ubiegłego roku. Tylko w grudniu zrealizowano 127 transakcji wartości 26,3 mln zł. ZLM zajmuje się zakupem materiałów dla wszystkich pięciu kopalń wchodzących w skład JSW. Według szacunkowych danych, w tym roku za wirtualnym pośrednictwem dojdzie do co najmniej 600-700 transakcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane