Elementy dobrej umowy

07-06-2010, 08:04

Nie istnieje uniwersalny przepis na dobrą umowę. Jej kształt zależy od wielu czynników, poczynając od przepisów prawa regulujących dany typ umowy, poprzez specyfikę danej transakcji, po cele jakie chce osiągnąć każda ze stron.

Niestety trudno jest sporządzić dobrą umowy bez studiów prawniczych i przynajmniej kilkuletniego doświadczenia. Swoboda umów jest bowiem ograniczona, głównie poprzez przepisy prawa regulujące dany typ umowy, a także przepisy ogólne odnoszące się do wszystkich zobowiązań.

Jakub Grzegorzek, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Krakowie
Zobacz więcej

Jakub Grzegorzek, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Krakowie

Pracę nad dobrą umową należałoby rozpocząć od pytania: „co to jest dobra umowa?”. Nie ma prostej odpowiedzi, ale można wymienić najważniejsze elementy każdej umowy w obrocie gospodarczym:

Myśląc o „dobrej umowie”, trzeba pamiętać, kiedy umowa będzie nam potrzebna – przede wszystkim w razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przez drugą stronę i w sytuacji, gdy sprawa trafi do sądu. Jeżeli bowiem wszystko będzie szło zgodnie z planem, to prawdopodobnie nikt nie będzie nawet zaglądał do umowy.

Dlatego więcej uwagi trzeba poświęcić części regulującej takie kwestie jak odpowiedzialność, kary umowne, odstąpienia od umowy, zapis na sąd itp., aby zabezpieczyć swoje interesy na wypadek, gdy biznes się nie uda.

I na koniec chyba najważniejsza kwestia – maksymalna precyzja w każdym zapisie, aby nie pozostawiać wolnego pola do rozbieżnych interpretacji.

Jakub Grzegorzek, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Krakowie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Elementy dobrej umowy