Emeryci wcale nie najbiedniejsi

P AP
opublikowano: 23-10-2014, 06:47

Mają średnio 1415 zł dochodu miesięcznie, a także często komputer, komórkę i samochód. Chodzi o emerytów, wśród których biedy jest coraz mniej – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Emerytom, częściej niż zatrudnionym, rolnikom czy rencistom, wystarcza pieniędzy do pierwszego. Jak wynika z badań budżetów gospodarstw domowych prowadzonych przez GUS, ich dochód rozporządzalny jest o 9 proc. wyższy od przeciętnego. W ubiegłym roku w ich gospodarstwach domowych w przeliczeniu na osobę wynosił on 1415 zł miesięcznie i był wyższy o 63 proc. niż przed dekadą i o 116 zł wyższy od przeciętnego dla wszystkich polskich gospodarstw. To najlepszy wynik od co najmniej dekady.

Seniorzy, którzy mają nadwyżki finansowe, często przekazują je swoim dzieciom i wnukom. W ubiegłym roku wspierali bliskich co miesiąc dofinansowaniem o przeciętnej wartości 50 zł. Podobnie jak w latach poprzednich byli pod tym wzglądem najhojniejsi na tle pozostałych gospodarstw domowych.

W ostatniej dekadzie poprawiło się też wyposażenie ich gospodarstw domowych. Np. 40 proc. emerytów ma komputer, 83 proc. - telefon komórkowy, a 41 proc. auto. To jednak nadal mniej niż przeciętne dla wszystkich grup.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: P AP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane