Emeryci wejdą w private equity

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 20-07-2009, 06:45

Fundusz Societe Generale liczy na pieniądze OFE. Nowy gracz na rynku TFI nakłania OFE do inwestycji w fundusz. Chce zgarnąć 400 mln zł. Ma spore szanse.

To lato może być przełomowe dla branży funduszy emerytalnych. Mogą zacząć zarabiać dla klientów nie tylko na obligacjach i akcjach, ale i na spółkach niepublicznych. Societe Generale Asset Management (SGAM), jeden z najmłodszych graczy na rynku TFI, pielgrzymuje po OFE i nakłania do zainwestowania w jego fundusz private equity.

— Przygotowaliśmy ofertę dla OFE i mamy już za sobą pierwsze spotkania. Odzew jest pozytywny. Branża private equity jest coraz lepiej znana, pokazała wyniki, a zarządzający OFE przekonali się, że potrzebują dywersyfikacji portfela. Liczymy, że pod koniec wakacji uda się zamknąć pierwszą emisję certyfikatów. Dojdzie do skutku, jeśli inwestorzy złożą zapisy na certyfikaty o wartości 150-400 mln zł — mówi Jacek Pogonowski, prezes Societe Generale Asset Management Alternative Investments (Poland) TFI.

Sukces emisji będzie oznaczał, że OFE zmieniły podejście do TFI. Do tej pory były im niechętne. Na koniec 2008 r. w trzech funduszach nieruchomości miały ulokowane zaledwie 318,6 mln zł (0,23 proc. aktywów). W fundusz Arka, który w ubiegłym roku emitował certyfikaty, zainwestowały tylko dwa fundusze (82 mln zł).

— Te fundusze powstawały, gdy rynek nieruchomości był przegrzany a TFI nie miały dobrych zespołów. Poza tym na giełdzie sektor deweloperów ma silną reprezentację i w ten sposób łatwiej nam inwestować w nieruchomości — ocenia jeden z zarządzających OFE.

O private equity zarządzający myślą dużo cieplej.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emeryci wejdą w private equity