Czytasz dzięki

Emeryci z USA kupują za granicą

Amerykańskie fundusze emerytalne zwiększają zaangażowanie w aktywach spoza USA, wynika z raportu sporządzonego przez towarzystwo Goldman Sachs AM.

Od początku roku obliczany przez MSCI indeks akcji z rynków dojrzałych z wyłączeniem USA stracił 12,2 proc., a analogiczny wskaźnik dla rynków wschodzących zniżkował o 14,4 proc. W tym samym czasie amerykański wskaźnik S&P500 utrzymuje się na 2,6-procentowym plusie. Amerykańskie publiczne fundusze emerytalne najwyraźniej postanowiły wykorzystać dekoniunkturę na rynkach spoza USA do zakupów. Fundusze zwiększają zaangażowanie w dług krajów rozwijających się oraz w akcje z zagranicznych rynków, piszą w datowanym na wtorek raporcie specjaliści Goldman Sachs AM.

Spośród przebadanych 50 największych amerykańskich publicznych funduszy emerytalnych około połowa utrzymuje bezpośrednie zaangażowanie w dług z rynków wschodzących, a kolejna jedna trzecia inwestuje w niego za pośrednictwem innych instrumentów. Jednocześnie niektóre z nich zmniejszają inwestycje w amerykańskie akcje na korzyść akcji zagranicznych. Fundusze, które borykają się z podwyższoną zmiennością rynkową, niskimi stopami procentowymi oraz rosnącymi zobowiązaniami wobec przyszłych emerytów, szukają okazji do uzyskania wyższych stóp zwrotu, twierdzi Michael Moran, strateg emerytalny towarzystwa Goldman Sachs AM.

— Część funduszy znacznie obniżyła założenia co do przyszłych stóp zwrotu. Jeśli jednak spojrzy się na długoterminowe prognozy stóp zwrotu z poszczególnych klas aktywów, staje się jasne, że będzie im ciężko wykonać nawet te niższe założenia — ocenia Michael Moran, który udzielił wywiadu agencji Bloomberg.

Jednocześnie rośnie zainteresowanie inwestycjami alternatywnymi. Fundusz pracowników policji i straży pożarnej w Omaha, największym mieście stanu Nebraska, oraz fundusz pracowników systemu edukacji w Illinois zwiększały w ostatnich latach zaangażowanie w nieruchomości. Tymczasem fundusz kalifornijskich nauczycieli zapowiedział większe inwestycje w private equity, nieruchomości oraz infrastrukturę. Szukanie nowych okazji inwestycyjnych przez publiczne fundusze emerytalne, których niedobory kapitału na pokrycie przyszłych zobowiązań szacuje się na 4 bln USD, powinno w dłuższym terminie zacząć wspierać koniunkturę na rynkach aktywów spoza USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane