Enea steruje siecią z jednego miejsca

opublikowano: 09-03-2017, 22:00

Firma uruchomiła centralną dyspozycję mocy, która będzie zarządzała siecią wysokiego napięcia w północno-zachodniej Polsce.

Centralna dyspozycja mocy (CDM) będzie m.in. lokalizowała i likwidowała zakłócenia i awarie w sieci wysokiego napięcia. Do jej zadań należy również koordynowanie bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektroenergetycznych. To umożliwi elastyczne, szybkie i kompleksowe reagowanie na wydarzenia występujące w całej sieci 110 kV należącej do Enei Operatora.

Od teraz należąca do Enei sieć wysokiego napięcia będzie sterowana z jednego miejsca. Rozwiązania zastosowane w centralnej dyspozycji mocy powstały w polskich firmach i zaliczają się do najnowoczęsniejszych na świecie.
Zobacz więcej

MADE IN POLAND:

Od teraz należąca do Enei sieć wysokiego napięcia będzie sterowana z jednego miejsca. Rozwiązania zastosowane w centralnej dyspozycji mocy powstały w polskich firmach i zaliczają się do najnowoczęsniejszych na świecie. [FOT. ARC]

— Centralna dyspozycja mocy to bardzo nowoczesna jednostka. Zastosowane w niej rozwiązania informatyczne powstały w polskich firmach.

Możliwości systemów informatycznych do zarządzania pracą sieci nie ustępują, a może nawet przewyższają systemy użytkowane w innych krajach — powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operatora. CDM znajduje się w Poznaniu w głównej siedzibie Enei Operator.

Będzie nadrzędną jednostką zarządzania ruchem, a jej zadaniem ma być również bilansowanie mocy oraz zarządzanie jednostkami wytwórczymi (odnawialnymi źródłami energii) przyłączonymi do sieci wysokiego i średniego napięcia, współpraca z operatorem systemu przesyłowego i innymi operatorami systemu dystrybucyjnego, a także ze służbami energetycznymi użytkowników systemu dystrybucyjnego.

— Dzięki takiej organizacji służb będziemy mogli sterować z jednego miejsca przepływami energii elektrycznej w całej Enei Operator. To z kolei pozwoli na szybszą i kompleksową reakcję na wszelkie zakłócenia w sieci wysokiego napięcia. Będziemy mogli także bardziej elastycznie planować prace eksploatacyjne i modernizacyjne w sieci 110 kV, aby zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej — dodał Marek Szymankiewicz, wiceprezes Enei Operatora ds. infrastruktury sieciowej.

W nowej organizacji służb ruchu Enei Operatora poza CDM pracą urządzeń elektroenergetycznych zarządzały będą również Oddziałowe Dyspozycje Stacji (ODS) oraz Regionalne Dyspozycje Mocy (RDM) w przypadku sieci średniego i niskiego napięcia. Taka struktura służb ruchu jest odpowiedzią spółki na ciągły rozwój sieci dystrybucyjnej i rozproszonych źródeł wytwarzania energii, a także na rosnące wymagania klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu