Energa liczy na Ostrołękę

Magda Graniszewska
opublikowano: 15-03-2018, 22:00

Blok węglowy w elektrowni Ostrołęka powstanie i weźmie udział w rynku mocy — przekonuje prezes gdańskiej Energi.

Gdańska grupa energetyczna, kontrolowana przez skarb państwa, jest bliska ogłoszenia wyników przetargu na budowę bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— Postępowanie przetargowe zbliża się już do finału. W ciągu kilku dni opublikujemy komunikat w sprawie rozstrzygnięcia postępowania zapowiedziała Alicja Klimiuk, p.o. prezesa Energi.

Przetarg na blok Ostrołęka C, który ma mieć moc 1000 MW, budzi emocje z kilku powodów. Po pierwsze, będzie to prawdopodobnie ostatni nowo budowany blok węglowy w Polsce (zapowiedział to Krzysztof Tchórzewski, minister energii). Po drugie, w jego realizację wątpi większość branżowych ekspertów, którzy wskazują na zaostrzającą się politykę klimatyczną Unii Europejskiej, obniżającą rentowność takich inwestycji. Wreszcie po trzecie, emocje budzi wybór wykonawcy. Najniższą ofertę, o wartości 4,85 mld zł, złożyła bowiem China Power Engineering, a najwyższą polskie konsorcjum Polimeksu-Mostostalu i Rafako, z kwotą 9,59 mld zł.

Prezes Energi jest przekonana, że blok powstanie i że weźmie udział w rynku mocy, czyli skorzysta z nowego systemu wsparcia dla energetyki konwencjonalnej.

— Jesteśmy zdeterminowani, by realizować tego typu inwestycje. Planujemy zgłosić nowy blok do certyfikacji ogólnej, w ramach rynku mocy. W ten sposób ten blok będzie mógł wziąć udział w tegorocznej aukcji — mówi Alicja Klimiuk.

— Projekt Ostrołęka, czyli prawdopodobieństwo jego zrealizowania w obecnym kształcie i ostateczny koszt, jest w przypadku Energi kluczową kwestią, która wpływa na perspektywy firmy — przyznaje Paweł Puchalski, szef działu analiz Domu Maklerskiego BZ WBK.

Na czwartkowej sesji notowania Energi zyskiwały. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy