Ernst & Young wybrał Wrocław

MAG
opublikowano: 15-11-2010, 00:00

W środę firma konsultingowa powie, dlaczego doradziła sobie Polskę na lokalizację centrum usług.

W środę firma konsultingowa powie, dlaczego doradziła sobie Polskę na lokalizację centrum usług.

O tej inwestycji "PB" informował w czerwcu. Ernst Young (EY), firma konsultingowa z Wielkiej Czwórki, która m.in. doradza międzynarodowym koncernom, gdzie na świecie najlepiej inwestować, otwiera we Wrocławiu centrum usług. Ma w nim pracować 200 osób, które będą zajmowały usługami finansowymi i zarządzaniem personelem dla europejskich spółek korporacji.

Pojutrze w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbędzie się w tej sprawie konferencja. Wrocław walczył z kilkoma europejskimi stolicami, m.in. Bukaresztem i Pragą.

Nie są pierwsi

EY to kolejna firma doradcza, która sama wybrała Polskę. Na początku roku spółka McKinsey ogłosiła, że będzie mieć we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Wiedzy. Zatrudni w nim 100 specjalistów. W kwietniu o centrum usług audytorskich na 250 osób, które znajduje się w Katowicach, poinformowała firma PricewaterhouseCoopers (PwC). Jesienią 2009 r. IBM ogłosił, że w stolicy Dolnego Śląska otworzy centrum dostarczania usług IT.

Takie inwestycje — Knowledge Process Outsourcing (KPO) — tworzą bardziej zaawansowane miejsca pracy niż centra finansowo-księgowe. Wymagają one bardziej wykształconych pracowników, zaawansowanych analiz i narzędzi służących do podejmowania strategicznych decyzji.

Poproszą o wsparcie

Specjaliści twierdzą, że rynek KPO na świecie będzie się rozwijać w tempie 45 proc. rocznie i jeszcze w tym roku osiągnie wartość 17 mld USD.

Niewykluczone, że EY będzie się ubiegać o grant na tę inwestycję. Problemy z tym ma PwC. Firma otrzymała 13 mln zł grantu z UE. Dostała też wstępną zgodę na 1 mln zł grantu rządowego. Potem kancelaria premiera zdecydowała jednak, że grant firmie nie przysługuje. Waldemar Pawlak, minister gospodarki, napisał w tej sprawie do premiera. Na razie nie wiadomo, co dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu