EUR/USD czeka na Fed

Marcin Pietrzak DM TMS Brokers
opublikowano: 12-09-2012, 00:00

Komentarz walutowy

Kurs EUR/USD trwale przełamał barierę 1,28, osiągając czteromiesięczne maksimum na poziomie 1,2870. To efekt słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, które przybliżyły wizję trzeciej rundy luzowania ilościowego przez Rezerwę Federalną. Już w czwartek posiedznie FOMC, na którym mogą zapaść decyzje o QE3.

Opublikowane wczoraj dane o handlu zagranicznym jasno pokazują, że amerykańska gospodarka potrzebuje kolejnego zastrzyku pieniędzy. Saldo bilansu zagranicznego pogorszyło się po raz pierwszy od czterech miesięcy i obecnie wynosi minus 42 mld USD. Główną przyczyną tej sytuacji jest znaczny spadek eksportu (o 1 proc., do 183 mld USD), co pokazuje, że słabnie konkurencyjność największej na świecie gospodarki — a co za tym idzie — rosną szanse na QE3. Wzrost eksportu jest utrudniany przez aprecjację dolara, którego kurs (ważony obrotami handlowym) wzrósł od lipca o 7,5 proc.

Pod jednodniowej przerwie złoty powrócił do zwyżek.

Kurs do euro powrócił do 4,08 zł, a do dolara poniżej 3,18 zł. Na złotego wpływ mają nie tylko nastroje globalne. Wczoraj na notowania nie miała wpływu publikacja przez NBP danych o bilansie płatniczym za lipiec. Saldo rachunku bieżącego wyniosło minus 4,3 mld zł, głównie za sprawą drugiego z rzędu polepszenia się wartości eksportu netto (minus 1,3 mld zł).

Jutro poznamy odczyt inflacji za sierpień. Spodziewamy się, że roczna dynamika cen spowolni poniżej 4 proc., co byłoby dodatkowym argumentem za obniżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Pietrzak DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu