Eurodolar poniżej 1,32

Błażej Kiermasz, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 25-08-2014, 11:00

Eurodolar otworzył się po weekendzie luką bessy, wynoszącą około 30 pipsów. Następnie zdołał zejść poniżej poziomu 1,32. Obecnie znajduje się właśnie w okolicach tego poziomu. Dolar zyskuje dziś wobec pozostałych walut G10. Najsłabszy spośród tego grona jest z kolei dolar nowozelandzki.

Luka jest pokłosiem słów Mario Draghiego na sympozjum w Jackson Hole. Zaznaczył on, że prawdopodobieństwo dalszego luzowania warunków monetarnych przez ECB rośnie. Rada Prezesów podejmie wszelkie możliwe kroki, by zapewnić stabilność cen w średnim terminie. W związku z tym uwaga rynków w tym tygodniu skupiona będzie na odczytach inflacyjnych ze strefy euro. W czwartek opublikowane zostanie tempo wzrostu cen w Niemczech, a w piątek w całym Eurolandzie. Słowa prezesa ECB znajdują odzwierciedlenie także w notowaniach indeksu DAX, który zyskuje rano ponad 1 proc. Pozycjonowanie na eurodolarze staje się coraz bardziej skrajne. Krótka pozycja EUR/USD jest najwyższa od sierpnia 2012, czyli od czasu pamiętnych słów Mario Draghiego, że ECB zrobi wszystko co konieczne by uratować strefę euro. Ze względu na święto Summer Bank Holiday handel nie będzie odbywał się dziś w Londynie, co może wpłynąć na spadek płynności na rynkach.
O godz. 10:00 poznamy indeks instytutu Ifo. Jest to badanie ankietowe przeprowadzane wśród 7 tyś. niemieckich firm z sektorów przemysłowego, handlowego, i budowlanego. Oczekiwania rynkowe wskazują na możliwy spadek indeksu o 1,0 pkt. , jednak wydaje się, że zniżka może być jeszcze głębsza. Gdyby tak się stało to euro powinno ulec dalszemu osłabieniu. O godz. 16:00 opublikowana zostanie lipcowa sprzedaż nowych domów w USA. Konsensus zakłada odbicie po słabym czerwcowym odczycie. Wydaje się, że dzisiejsze dane powinny potwierdzić poprawiającą się sytuację na amerykańskim rynku nieruchomości. Pół godziny później poznamy kolejny z regionalnych wskaźników koniunktury za sierpień, tym razem publikowany przez Fed z Dallas. Konsensus zakłada wzrost o 0,1 pkt. do 12,8 pkt., jednak wydaje się, że możliwe jest zaskoczenie in plus. Być Mozę wskaźnikowi uda się wspiąć na najwyższy poziom od 2,5 roku. Wskazuje na to bardzo dobry ostatni odczyt indeksu Philly Fed, z którym Dallas Fed jest dość silnie skorelowany.
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Błażej Kiermasz, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy