Eurofilms inwestuje 20 mln zł

Anna Bytniewska
13-12-2004, 00:00

Spółka zamierza zwiększyć o 50 proc. produkcję folii. Jej główny rywal na wartym 300 mln zł rynku specjalnie się tym nie martwi.

Eurofilms, należący do Grupy Ergis, rozpoczął przygotowania do uruchomienia trzeciej linii produkcyjnej folii stretch, które wykorzystywane są do pakowania i ochrony ładunków. Inwestycja pozwoli zwiększyć produkcję drugiego gracza o ponad 50 proc. Gra toczy się o rynek wart 300 mln zł. Projekt Eurofilms pochłonie 20 mln zł.

— Rozmawaimy o finansowaniu inwestycji. Linia ruszy jesienią 2005 r. — mówi Tadeusz Nowicki, prezes Grupy Ergis.

Obecnie Eurofilms wytwarza 1,5 tys. ton folii miesięcznie. Dzięki trzeciej linii produkcja zwiększy się do 2,2 tys. ton. Pozwoli to spółce wskoczyć na pozycję lidera.

— Mamy nadzieję, że znaczące zwiększenie produkcji przez Eurofilms zablokuje ewentualne działania konkurentów — dodaje Tadeusz Nowicki.

Najpoważniejszym rywalem firmy jest Marflex MJ Maillis Poland z podwarszawskiego Karczewa. Jego przedstawiciele są jednak spokojni.

— Plany zwiększenia produkcji folii przez Grupę Ergis nie wpłyną na sytuację naszej firmy. Produkujemy bowiem prawie dwukrotnie więcej folii stretch (30 tys. ton rocznie), z czego ponad 50 proc. trafia na polski rynek. Pozostała część — co wobec planów konkurenta jest istotne — trafia na eksport. Jej działania mogą zaszkodzić mniejszym producentom — ocenia Krzysztof Kowalczyk, dyrektor generalny Marflex JM Maillis Poland.

Sielanki jednak nie będzie. Marflex JM Maillis Poland też zwiększy produkcję.

— W ciągu roku, dwóch lat wzrośnie ona minimum do 40 tys. ton rocznie. O tym, kto wyjdzie zwycięsko z walki o rynek, zadecyduje koszt zakupu surowca. Należymy do dużej greckiej grupy i możemy taniej kupować — podkreśla Krzysztof Kowalczyk.

Obecnie w Polsce wytwarza się rocznie 55 tys. ton folii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eurofilms inwestuje 20 mln zł