Euroland: aktywność produkcyjna nadal spada

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2022-10-03 10:56

Gospodarka strefy euro dotknięta wysoką inflacją i kryzysem energetycznym wyraźnie spowalnia, z coraz wyraźniejszym widmem recesji w kolejnych miesiącach, informuje Reuters.

Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja
Adobe Stock

Odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu Eurolandu za wrzesień 2022 r. pokazał, że aktywność produkcyjna spadła do 48,4 pkt z 49,6 pkt w sierpniu, schodząc do najniższego poziomu od 27 miesięcy. To wartość poniżej wstępnego odczytu flash, który opiewał na 48,5 pkt oraz poniżej progu 50 pkt oddzielającego rozwój od kurczenia się danego segmentu gospodarki.

Ankietowani przez agencję Reuters są coraz mocniej przekonani o nieuchronności recesji. Szanse na jej wystąpienie w ciągu najbliższego roku szacowane są obecnie na ponad 60 proc.

Popyt spadł we wrześniu w najszybszym tempie od czasu, gdy pandemia koronawirusa rozprzestrzeniała się po całym świecie, zaległości w pracy zmniejszyły się, a zapasy niesprzedanych produktów gotowych wzrosły, ponieważ fabryki podniosły ceny, aby sprostać rosnącym kosztom.

Wskaźnik przyszłej produkcji, który ocenia perspektywy menedżerów ds. zakupów na nadchodzący rok, gwałtownie zapikował. Spadł do 45,3 z 52,7 pkt, do najniższego poziomu od maja 2020 r.