Europa coraz bliżej Ukrainy

[MGA]
opublikowano: 29-02-2012, 00:00

Wejście w ubezpieczenia zdrowotne i start biznesu na Wschodzie — to plany towarzystwa na ten rok.

Polska kolonia ubezpieczeniowa na Ukrainie powiększy się w tym roku o nową firmę. Do PZU, które jest już obecne u naszych sąsiadów, dołączy Europa. Ubezpieczyciel skompletował zespół, który poprowadzi jego ukraiński biznes. Czeka tylko na licencję i rusza ze sprzedażą.

— Spodziewamy się ją dostać w kwietniu — mówi Krzysztof Mędrala, wiceprezes TU Europa.

Towarzystwo zamierza na Ukrainie powtórzyć model działalności, który stosuje na polskim rynku. Jest on oparty na sprzedaży polis za pośrednictwem banków. Na początek chce współpracować z także wchodzącym w skład Getin Holdingu Idea Bankiem. Jak zapewnia Krzysztof Mędrala, prowadzone są także rozmowy o współpracy z innymi instytucjami. Ekspansja na Wschód to niejedyna nowość w wydaniu Europy. Chce ona także wejść w segment ubezpieczeń zdrowotnych. To coraz modniejszy kierunek w branży.

— Jesteśmy bliscy uruchomienia sprzedaży polis zdrowotnych z jednym z naszych dużych partnerów bankowych — mówi Krzysztof Mędrala. Europa chce oferować polisy medyczne także w innych bankach. W grę wchodzą zarówno ich samodzielna dystrybucja, jak i sprzedaż powiązana z produktami bankowymi.

— Zaczynamy od ubezpieczeń zapewniających opiekę ambulatoryjną. W planach mamy także sprzedaż ubezpieczeń szpitalnych — mówi wiceprezes.

Ze względu na spadek liczby udzielanych kredytów i cen na rynku nieruchomości w tym roku zwyżki będą generowane przede wszystkim przez produkty ubezpieczeniowe, szczególnie umożliwiające długotrwałeoszczędzanie. Chodzi np. o polisy powiązane z funduszami kapitałowymi (UFK).

— W 2011 r. osiągnęliśmy w spółce życiowej rekordową sprzedaż UFK, notując ponad 110-procentowy wzrost w tym segmencie — podkreśla Jacek Podoba, prezes TU Europy.

Zgodnie z zapowiedziami Europa dokapitalizowała zależne od niej od początku roku towarzystwo Open Life. Jego kapitały zwiększyły się o 30 mln zł. W 2011 r. grupa wypracowała 173 mln zł zysku netto wobec 150 mln zł rok wcześniej. Jej przychody ze sprzedaży polis — liczone według polskich standardów rachunkowości — przekroczyły 3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MGA]

Polecane