Europa czeka na decyzje ECB oraz Banku Anglii

Piotr Kuczyński
opublikowano: 07-11-2002, 00:00

Dobre informacje ze Stanów Zjednoczonych i dobre zachowanie tamtejszych giełd nie wystarczyły do wywołania silnych wzrostów na rynkach akcji w Europie. Normalnie rynki akcji przywitałyby z radością wieści o zdobyciu przewagi republikanów w Senacie i utrzymaniu jej w Izbie Reprezentantów. Kolejnym powodem do radości i mocnych wzrostów mogła być rezygnacja Harveya Pitta ze stanowiska przewodniczącego amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd (SEC). Tak się jednak nie stało, bo inwestorzy czekali na decyzję amerykańskiego banku centralnego (Fed) w sprawie stóp procentowych.

Podstawowym powodem dobrego zachowania rynku USA jest ciągle realokacja kapitału w funduszach, a nie wpływ świeżych kapitałów. Mimo zbliżającej się obniżki stóp rentowność obligacji ciągle rosła. Czy może być lepszy dowód na to, że fundusze po prostu zmieniają strukturę swojego portfela? Zarządzający uważają, że najgorsze już minęło i że w drugiej połowie przyszłego roku gospodarka będzie już pracowała na sto procent swoich możliwości. Nie biorą pod uwagę wojny z Irakiem i wynikających z niej konsekwencji.

Informacje z USA wywołały wzrosty w Eurolandzie, ale tylko na początku sesji, potem było dużo gorzej i wyglądało tak, jakby zaczęła się realizacja zysków. Po wczorajszym dniu już wszystkie dobre informacje będą w cenach. Przypominam, że wczoraj po sesji wyniki miał podać Cisco i to może jeszcze wzmocnić lub osłabić nastroje po decyzji Fed (decyzja została ogłoszona po zamknięciu tego wydania „PB”). Jednak wczoraj inwestorzy mogli pocieszać się informacjami o wyborach i rezygnacji szefa SEC, co powinno hamować procesy realizacji zysków.

Dziś jednak, bez względu na decyzję Fed i reakcję rynku amerykańskiego, dla inwestorów w Eurolandzie najważniejsze będą decyzje o poziomie stóp podejmowane przez bank Anglii i ECB. Bardzo trudno przewidzieć, jaką decyzję podejmie ECB. Ten bank był zdecydowanie bardziej konserwatywny, niż amerykański Fed i walczył przede wszystkim z inflacją. Jego cel inflacyjny jest ciągle zagrożony. Z drugiej strony politycy i biznes naciskają na decyzję o obniżce stóp, by obronić słabnącej gospodarki. Możemy powiedzieć tak: jeśli Fed obniżył stopy o 50 pkt, Cisco podał dobre wyniki, a ECB dziś stopy obniży, to nastąpi eksplozja zakupów. Wtedy już wszyscy akcje będą mieli i wkrótce powinna rozpocząć się korekta. Trzeba jednak pamiętać, że rynki są po bardzo dużych wzrostach i wystarczy jedna iskra, by wywołać przemożną chęć realizacji zysków. Taką iskra mogą być niekorzystne decyzje banków centralnych czy złe wyniki Cisco.

Do obrazu sytuacji w dniu dzisiejszym trzeba dołożyć dane makro z USA. O 14.30 dowiemy się, jaka w ostatnim tygodniu była liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych (prognoza mówi o 400 tys.). Od dawna ta liczba przekracza 400 tys., a to uznawane jest za wskaźnik recesyjny. O tej samej porze na rynek dotrą dane o wstępnym odczycie wydajności pracy w trzecim kwartale. Prognoza mówi o wzroście z 1,5 proc. do 4,2 proc. Reakcja na te dane może być bardzo różna w zależności od tego, co postanowią banki centralne.

Środowe zachowanie naszego rynku nie było zachęcające. Szczególnie słabo zachowywały się spółki sektora TMT: Agora, Computerland, Optimus i Softbank. Jednak sektor bankowy też się osuwał. Szczególnie mocno spadał BPH. Oczywiście niepewna sytuacja w Eurolandzie pomagała rynkowi się osuwać, ale głównym powodem było to, że fundusze czekając na wyniki posiedzeń banków centralnych nie ryzykowały kupowania akcji. Test wsparcia na WIG 20 (1062 pkt) nie był pomyślny dla byków. To rodzi podejrzenia, że wyjście ponad 1162 pkt było pułapką. Teraz wsparciem jest 1142 pkt. Przełamanie otworzy drogę do 1110 pkt. Dopiero pokonanie 1197 to sygnał kupna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Kuczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Europa czeka na decyzje ECB oraz Banku Anglii