Europa oddaje zyski, tracą futures

WST
09-06-2009, 12:26

Wtorek przynosi poprawę nastrojów na  światowych giełdach. O ile jeszcze parkiety na Dalekim Wschodzie mieszanie zakończyły handel (spadły m.in. wskaźniki w Tokio i Hongkongu), o tyle na Starym Kontynencie sytuacja wygląda zdecydowanie lepiej. Co prawda część porannych zysków została roztrwoniona, ale nie ma jeszcze powodów do niepokoju.

Z grona trzech największych rynków naszego regionu, najsłabiej prezentuje się Frankfurt. To następstwo informacji o spadku produkcji przemysłowej Niemiec w kwietniu. Zmniejszyła się ona o 1,9 proc. podczas gdy analitycy liczyli na 0,3-proc. wzrost.

Z kolei kontrakty terminowe na indeksy amerykańskich giełd poddają się wahaniom, nie dając – przynajmniej obecnie – jasnych sugestii jak rozpocznie się dzisiejszy handel na zaatlantyckich giełdach.

Nadzieję w serca inwestorów tchnął pod koniec poniedziałkowej sesji na Wall Street Paul Krugman. Znany noblista optymistycznie stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod koniec tegorocznego lata dojdzie do zakończenia recesji w Stanach Zjednoczonych. Popyt dodatkowo wspierają spekulacje, że kilka czołowych amerykańskich instytucji finansowych, które zostały objęte programem TARP będzie już w stanie oddać rządową pomoc. Wśród nich wymienia się takich gigantów jak American Express, JP Morgan czy Goldman Sachs.

Dobre wieści dotarły też z sektora technologicznego. To zasługa raportu Texas Instruments. Znany producent mikroprocesorów, wykorzystywanych m.in. w telefonach komórkowych podniósł prognozę finansową na drugi kwartał. Z miejsca zaowocowało to wzrostem wycen europejskich konkurentów z brytyjskim projektantem chipów ARM Holdings na czele. Silnie zwyżkuje też kurs papierów fińskiej Nokii.

Wzięciem cieszą się walory Porsche. Według medialnych doniesień, niemiecki producent samochodówsportowych prowadzi negocjacje z katarskimi funduszami w sprawie inwestycji w spółkę.

W godzinach południowych futures na indeksy amerykańskich giełd świeciły się na czerwono. Przecena nie jest jednak dotkliwa. Handlujących  na tamtejszym rynku terminowych niepokoją doniesienie z Korei Północnej, która szantażuje świat użyciem broni nuklearnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Europa oddaje zyski, tracą futures