EXBUD ZNÓW KUPI SPÓŁKĘ...

Krzysztof Maciejewski, Radosław Górecki
opublikowano: 22-06-1999, 00:00

EXBUD ZNÓW KUPI SPÓŁKĘ...

Kielecki holding budowlany planuje szybkie przejęcie LPB

Giełdowy Exbud przymierza się do przejęcia Leszczyńskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Zakłady w Lesznie będą dla kieleckiej spółki przyczółkiem na rynku zachodniej Polski. Wyścig z Budimexem, który także buduje własną grupę, nabierze tym samym znacznego przyspieszenia.

Witold Zaraska, prezes Exbudu, przymierza się do przejęcia kolejnego przedsiębiorstwa z branży. Tym razem wybór padł na Leszczyńskie Przedsiębiorstwo Budowlane.

— Transakcja jest w toku. Podpisaliśmy już list intencyjny oraz otrzymaliśmy zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie większościowego pakietu udziałów w LPB — twierdzi Grzegorz Oberda, dyrektor biura public relations w Exbudzie.

Walka o przyczółki

Na razie nie wiadomo, ile akcji LPB zamierza kupić Exbud ani jaka jest wartość transakcji.

Mówi się, że kierownictwu Exbudu chodzi przede wszystkim o przejęcie lokalnego rynku LPB, na którym ta firma jest dość silna. Exbud dąży bowiem do zdobycia przyczółków wszędzie tam, gdzie jest już obecny Budimex — jego największy konkurent. Tak samo jest też w województwie wielkopolskim, gdzie dużą rolę odgrywa Budimex Poznań.

— LPB to bardzo mobilna firma, która liczy się nie tylko w Wielkopolsce. Profil jej działalności pasuje do nakreślonej przez nas strategii. Był to z pewnością istotny powód naszego zainteresowania tym przedsiębiorstwem. W przyszłości chcemy bowiem rozszerzyć działalność developerską w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym — mówi Grzegorz Oberda.

Według Romana Wieczorka, wiceprezesa LPB, tegoroczne obroty leszczyńskiej spółki wyniosą około 110 mln zł.

Mieszkania i wieżowce

LPB powstało w 1991 roku na bazie istniejącego od 1950 roku przedsiębiorstwa państwowego. W 1995 r. przekształcono je w spółkę akcyjną. Firma buduje domy mieszkalne i obiekty przemysłowe.

Najważniejszymi przedsięwzięciami LPB są: budynek Zakładu Górnictwa Nafty i Gazu w Zielonej Górze, osiedle Bukowy Dworek w Lubuskiem, biurowiec Gazowni Łódzkiej i zespół 31 kamienic na polkowickiej Starówce. LPB jest ponadto wyłącznym przedstawicielem niemieckiej firmy Girmes (wykładziny dywanowe) i największym w Polsce dealerem luksemburskiej firmy Astron. Działa na terenie całego kraju, najsilniejszą pozycję zdobyło w Wielkopolsce, regionie łódzkim i na Dolnym Śląsku. Zatrudnia około 450 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski, Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / EXBUD ZNÓW KUPI SPÓŁKĘ...