Expander: udany 'długi' weekend

07-05-2007, 08:37

W piątek, na zakończenie długiego majowego weekendu, indeks WIG 20 sprawił inwestorom miłą niespodziankę i ustanowił nowy rekord poprawiając poprzedni o kilka punktów. Przez cały skrócony tydzień na GPW widać było wyraźnie, że wśród giełdowych graczy, którzy aktywnie uczestniczyli w  handlu, na parkiecie pozostali w głównej mierze kupujący. Niskie obroty powodują, że wartość prognostyczna dla rynku minionego tygodnia jest bardzo ograniczona.

Publikacją tygodnia był piątkowy raport Departamentu Pracy USA – liczba nowo utworzonych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wyniosła 88 000, przy prognozie 90 000. Ponieważ już w środę pojawiły się dane dotyczące rynku pracy zapowiadające pogorszenie sytuacji i wzrost bezrobocia, w piątek inwestorzy byli przygotowani na słaby odczyt wskaźnika i paniki nie było widać. Z powodu malejącej dynamiki nowych miejsc pracy rynek ten może w najbliższym czasie znaleźć się w centrum uwagi giełdowych graczy. W związku z tym i inne wskaźniki, takie jak liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych będą bacznie obserwowane przez inwestorów.

W piątek ostatecznie WIG20 zyskał 2,38% do 3 697,38 pkt., a WIG poszybował w górę o 2,03% do 61 553,73 pkt. Obroty na całym rynku akcji to 1 653 mln zł.

Na rynku walutowym złoty kontynuował aprecjację zarówno wobec dolara, jak i euro. Dolar jest najtańszy od 1996 roku, a euro od 2002 roku. Ostatnie umocnienie złotego ma raczej techniczne uzasadnienie i wywołane jest najprawdopodobniej realizacją zleceń stop loss. W najbliższych dniach zapewne będzie obserwować dalsze wzrosty na złotym, chociaż ze względu na duże wyprzedanie rynku, po drodze może zdarzyć się korekta, wywołana realizacją zysków.  W poniedziałek rano za dolara płacimy 2,7518, a kurs EURPLN kształtuje się na poziomie 3,7432.

Dziś i jutro to dni bardzo ubogie w publikacje makroekonomiczne, zatem należy spodziewać się, że większe ożywienie inwestorów nastąpi dopiero w środku tygodnia, kiedy to ogłoszona zostanie decyzja FOMC odnośnie poziomu stóp procentowych w USA. Rynkowe przewidywania zakładają, że koszt pieniądza pozostanie bez zmian, najważniejszy zatem będzie komunikat wydany po posiedzeniu. Również w tym tygodniu Europejski Bank Centralny oraz Ban Anglii będą wydawać decyzje dotyczące stóp procentowych. O ile w przypadku EBC prognozuje się pozostawienie głównej stopy procentowej na nie zmienionym poziomie 3,75%, to Bank Anglii najprawdopodobniej zaostrzy politykę monetarną i podniesie stopy procentowe do poziomu 5,5%. Fakt ten może ponownie wywindować parę GBPUSD powyżej znacznie poziomu 2,0000.

Magdalena Grzybowska, Expander

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Expander: udany 'długi' weekend